تجهیز 4 هزار هکتار از اراضی لرستان به سیستم آبیاری نوین

به  گزارش خبرگزاری برنا از لرستان ؛ سید عماد شاهرخی در جلسه وبیناری با حضور محمد مخبر معاون اول رییس جمهور که به مناسبت هفته دولت برگزار شده بود ، اظهار کرد:دردولت سیزدهم توفیقات خوبی در حوزه کشاورزی دراستان لرستان حاصل شده و درسال گذشته برداشت گندم وتحویل آن به سیلوها۱۲۳ هزار تن آبی و دیم بوده اما امسال به ۲۷٠هزارتن افزایش یافته که معادل۱۲۰درصد افزایش است.

او به طرح جهش تولید در دیمزارها اشاره کرد و افزود: طرح جهش تولید دردیمزارهای از طرح‌های استراتژی وتوصیه های مهم مقام معظم رهبری است که با ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در استان در حال اجراست که سال اول آن انجام شده و در سال اول در هر هکتاراز مزرعه حدود ۲۰۰ کیلو گرم افزایش برداشت داشته ایم.

شاهرخی تصریح کرد: در طرح جهش دیمزار ها ستاد اجرایی فرمان امام که مشارکت فعالانه در این طرح دارند ودرزمینه ریزمغزی ها و کودها به صورت رایانه‌ای به کشاورزان پرداخت می شودو روی تناوب زراعی اعم از دانه‌های روغنی که توصیه مقام معظم رهبری نیز است پیش بینی می شود امسال رشد  قابل توجه ای داشته باشیم.

او گفت : در دولت سیزدهم دو کار و بسیار مهم و موثر دراستان صورت گرفته است اول اینکه خرید گندم را از ۵۵۰۰ به ۱۱۵٠٠تومان افزایش یافت که همین کار باعث شده کشاورزان از اقتصاد معیشتی به اقتصادی نسبتٱ پایدار حرکت کنند و دومین اتفاق خوبی که صورت خواهد گرفت به این معنا که ۴۵ درصد قیمت کود ها در شرایط فعلی ارزان شده که درسال گذشته بعد از فصل کاشت قیمت ارزان شد اما امسال در قبل از کاشت شاهد کاهش قیمت هستیم که این باعث می‌شود کشاورز توان خرید را داشته باشد وبرافزایش تولید و درآمد کشاورزان تاثیر موثری داشته.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به افزایش جوجه ریزی  نیز یادآورشد:  درحوزه دام و طیور ما توانستیم تولید داخلی و مستقلی داشته باشیم و در این زمینه اقدامات مهمی ومطلوبی صورت گرفته است همچنین در استان رویکرد مقامات استانی به ویژه شخص استاندارد درحوزه کشاورزی حمایتی است و در حال حاضر در حوزه جوجه ریزی در ماه قبل ۲میلیون وسیصد هزار قطعه جوجه ریزی  داشتیم که با حمایت های شخص استاندار به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار جوجه ریزی رسیده است که علاوه بر نیازهای استان و بیست هزار و ۱۰۰ تن به استان‌های همجوار صادر می‌کنیم*.

 شاهرخی عنوان کرد: تاپایان سال جاری ۴٠٠٠هکتار ازاراضی استان را به سیستم های نوین آبیاری تجهیز خواهیم کرد که این کار درگذشته بی سابقه بوده.

 او تاکید کرد :سعی ما این است در استان بتوانیم سطح اراضی آبی راتوسط سیستم آبیاری نوین توسعه دهیم، دولت نیز حمایت های حداکثری رانسبت به بهره برداران دراین حوزه خواهند داشت.

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف