تب گوجه فرنگی هم از راه رسید + علائم این بیماری

او درباره بیماری تب گوجه فرنگی، گفت: اینگونه نبوده که از قبل چنین بیماری وجود داشته باشد و به نظر می‌رسد حتی انتخاب نام بیماری و عبارتِ اطلاق‌شده به آن، محلی باشد. در مقاله مجله لنست ذکر شده که در هندوستان یک بیماری شایع شده است که اصطلاحا به آن آنفلوآنزا یا تب گوجه‌فرنگی می‌گویند و برای آن علائم غیر اختصاصی شرح داده است.

او درباره علائم این بیماری، توضیح داد: علائم شامل تب، بدن‌درد، درد مفاصل، ضایعات تاولی روی پوست بدن است. این بیماری عمدتا کودکان یک تا ۵ سال را درگیر می‌کند و افراد بزرگسال هم در صورتی که دچار ضعف سیستم ایمنی باشند، به این بیماری مبتلا می‌شوند.

عمادی تاکید کرد: بعید است این بیماری ویروس جدیدی هم باشد. به این دلیل که در هندوستان بیماری‌هایی با چنین علائمی از قبل هم وجود داشته است. به نظر می‌رسد بیماری که در حال حاضر با اسم تب گوجه فرنگی شناخته شده است،‌ شاخه‌ای از گروه خانواده انتروویروس‌ها باشد که الان بیماری «دست،‌ پا و دهان» ایجاد می‌کند.

وی افزود: بیماری دست،‌ پا و دهان یک شاخه از کوکساکی ویروس و انتروویروس است که در بچه‌های کوچک سبب بروز ضایعات تاولی در دست،‌ پا و دهان می‌شود. معمولا از آنجا که بچه‌های کوچک چهار دست و پا می‌روند و به محیط دست می زنند و ممکن است دست آلوده را داخل دهانشان کنند، معمولا به اسم دست،‌ پا و دهان شناخته می‌شود. با توجه به این که این بیماری ضایعت تاولی ایجاد می‌کند،‌ احتمال دارد این تب گوجه فرنگی یک شاخه جدیدی از بیماری دست، پا و دهان باشد و خود یک بیماری مستقل نباشد.

او با تاکید بر اینکه هنوز اطلاعات درباره تب گوجه فرنگی کم است، تصریح کرد: بیماری از طریق انسان به انسان منتقل می‌شود و بسیار مسری است. انتقال از دو طریق تنفسی و دفع مدفوع صورت می‌گیرد.

این متخصص بیماری‌های عفونی درباره راه‌های شناسایی تب گوجه فرنگی از آبله میمونی نیز گفت: از نظر بالینی ممکن است دو بیماری مشابه یکدیگر باشند اما با توجه به اینکه آبله میمونی کیت تشخیصی دارد، اگر بیماری با علائم پوستی مشابه آنچه که گفته شد به ما مراجعه کند، در تشخیص افتراقی باید آبله مرغان،‌ آبله میمونی، بیماری دست‌، پا و دهان و… باشد. با در دسترس بودن کیت تشخیصی بیماری‌های ذکرشده کار تشخیص انجام می‌شود و اگر همه این موارد رد شد، آن وقت می‌توان به تشخیص تب گوجه فرنگی رسید.

وی تاکید کرد: این بیماری درمان حمایتی و علامتی دارد و بعد از ۵ تا ۷ روز بهبود می‌یابد. درمان بیماری‌های ویروسی علامتی است و بهترین کار این است که مانع انتشار بیماری شویم و کودک مبتلا را در خانه نگه داریم.