تأمین نیازهای فناورانه در حوزه سلامت شتاب گرفت

به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا؛ حوزه سلامت یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که با کمک فناوری‌های جدید روند تولید محصولاتش صعودی می‌شود. توجه و حمایت از این حوزه و همچنین بهره‌گیری از نوآوری، خلاقیت و فناوری باعث می‌شود مزایای قابل توجهی عائد مردم و جامعه شود.

شیوه تعاملات و تبادلات جهانی در دنیای امروز تغییر کرده و می‌توان گفت سلامتی به رکن اصلی امنیت در کشورها بدل شده است، این مفهموم همچنین می‌تواند عاملی باشد برای فشار و تهدید کشورهایی که از این منظر توسعه نیافته‌اند و به بازارهای جهانی وابستگی زیادی دارند.

در سبک زندگی جدید انسان‌ها دچار عارضه‌ها و بیماری‌های نوظهور و بعضا ناشناخته‌ای شده‌اند، که برای درمان و توسعه علم پزشکی نیاز به تجهیزات و فناوری‌های به‌روز است. اهمیت حوزه سلامت در رشد و توسعه اقتصادی، اجتماعی همواره مورد توجه سیاستگذاران قرار داشته است.

 

 طرح‌های فناورانه حوزه سلامت

بر همین اساس مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری اقدام به شناسایی و حمایت از طرح‌های فناورانه در این حوزه در بخش‌های اصلی تجهیزات و ملزومات پزشکی، دارویی و سایر موارد کرده است. از مجموع 195 طرح حمایت‌شده حوزه سلامت از زمان آغاز به کار این مرکز، 172 طرح در 8 سال گذشته مورد حمایت قرار گرفته که بخش تجهیزات و ملزومات پزشکی با تعداد 101 طرح، بیشترین تعداد طرح‌های مورد حمایت را به خود اختصاص داده است.

طرح‌هایی که با عنوان طرح‌های کلان ملی فناوری از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت می‌شوند، طرح‌هایی فناورانه و دانش‌بنیان، با قابلیت تجاری‌سازی هستند که اجرای آن‌ها نیازمند مشارکت گسترده با بازیگران مختلف است و به نیازهای اساسی و راهبردی کشور پاسخ می‌دهد.

 

 راهگشایی برای ورود محصولات دانش‌بنیان و خلاق

طرح‌های کلان ملی فناوری از ویژگی‌های بارزی از قبیل اثربخشی ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی، ایجاد هم افزایی و هماهنگی بین سازمان‌های دولتی و خصوصی برای انجام طرح‌های راهبردی و اقتدار آفرین، تجاری‌سازی تحقیقات کاربردی با سطوح فناوری بالا و کارآفرینی فناورانه برخوردارند و می‌توانند راهگشایی برای ورود محصولات دانش‌بنیان و خلاق با کیفیت به بازارهای داخلی و بین‌المللی باشند.

برخی از جدیدترین طرح‌های کلان ملی فناوری در حوزه سلامت که در حال اجرا هستند، شامل مدل ماندگار طبیعی از بدن موجودات زنده پس از مرگ، پایلوت لب صنایع‌غذایی، افزایش فراهمی زیستی کورکومین، اسپری ضد کرونا، تیغه‌های پزشکی، تبدیل سامانه‌های تصویربرداری ایکس‌ری از آنالوگ به دیجیتال، دستگاه آنژیوگرافی، ربات انتقال مایعات در حجم میکرولیتر، فاز دوم مرکز احیاء تجهیزات پزشکی و اندوسکوپ‌های انعطاف پذیر می‌شود.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف