بورس در چند قدمی یک مقاومت مهم

به گزارش اقتصادنیوز ، با وجود اینکه دیروز شاخص های بورس رشد کردند اما امروز در ابتدای معاملات بخشی از فشار فروش روز گذشته را شاهد خواهیم بود. با این حال این فشار فروش چندان سنگین نخواهد بود و اگر هم باعث افت شاخص ها شود، افتی سنگین را رقم نخواهد زد.

فعلا روند بازار به گونه ای است که علائم بهبود مشاهده می شود اما در مسیر همین بهبود، افت و خیزهایی وجود دارد که اگر این افت و خیزها زیاد شود، مجددا اعتماد سرمایه گذاران از بین خواهد رفت و برای یک دوره چند ماهه دیگر شاهد افت یا درجا زدن بازار خواهیم بود.

در شرایط فعلی ارزش معاملات به بالای 3000 میلیارد تومان رسیده که این اتفاق مثبتی است. چهارشنبه ارزش معاملات 3700 میلیارد تومان بود و روز گذشته هم ارزش معاملات با وجود افتی که داشت، رقم 3450 میلیارد تومان را ثبت کرد. گرچه این رقم خیلی درشت نیست اما همین که نسبت به میانگین معاملات یک ماه گذشته عدد بزرگ تری است، باید آن را به فال نیک گرفت.

خروج پول و کاهش قدرت خریداران

دیروز حدود 130 میلیارد تومان پول حقیقی ها از بازار خارج شد که این خروج پول، پس از دو روز ورود پول متوالی رخ می دهد. البته خروج پول رقم خیلی بزرگی نبوده که جای نگرانی داشته باشد. با این حال ورود پول حقیقی ها را به عنوان یکی از موارد بااهمیت باید همیشه مد نظر قرار داد.

قدرت خریداران حقیقی نیز از عدد 1.25 در روز چهارشنبه به 0.98 در روز شنبه رسیده است. در بازار پرعرضه دیروز طبیعی بود که چنین اتفاقی رخ دهد اما روند معاملات طی دو سه هفته گذشته نشان داده که خریداران حقیقی کم و بیش توانسته اند قدرت خود را به قدرت فروشندگان حقیقی برسانند اما هنوز نتوانسته اند برتری خود را به آن ها دیکته کنند.

شاخص در نزدیکی مقاومت یک میلیون و 470 هزار واحد

با این شرایط برای معاملات امروز احتمالا بازار سهام با فشار عرضه آغاز به کار کند اما پس از گذشت یک ساعت، احتمالا روند معاملات متعادل تر شود و شاخص ها هم بهبود داشته باشند.

فعلا بازار در تدارک شرایط برای حمله شاخص کل به مقاومت مهم یک میلیون و 470 هزار واحد است. رسیدن به این مقاومت احتمالا در همین هفته یا هفته آینده اتفاق می افتد اما عبور از آن و تثبیت شاخص کل بالای این عدد احتمالا چند روزی وقت بازار را خواهد گرفت.

در این روزها با توجه به نزدیک شدن شاخص به این مقاومت، هر لحظه ممکن است بازار با فشار فروش مواجه شود.