بورس در دست فروشندگان کم زور

به گزارش اقتصادنیوز، وضعیت بازار سهام در این هفته بد نبود. البته چندان خوب هم نبود. شاخص کل بورس این هفته حدود 3 هزار واحد معادل 21 صدم درصد افت کرد که نوسانی جزئی محسوب می شود.

اما برخلاف شاخص کل، شاخص هم وزن حدود 3600 واحد رشد کرد که معادل 89 صدم درصد می شود. شاخص کل فرابورس هم 10 واحد افت کرد که معادل 5 صدم درصد است. با این حساب می توان گفت که در این هفته نمادهای بزرگ بازار مقداری افت کرده اند و نمادهای کوچک بازار هم مقداری رشد داشته اند که برآیند آن افت محدود شاخص کل و افت کمتر از یک درصدی شاخص هم وزن است.

افت ارزش معاملات خرد

ارزش معاملات خرد بازار سهام این هفته پله پله کاهش یافت. در حالی که در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته ارزش معاملات خرد بازار سهام 3700 میلیارد تومان بود، در روز شنبه ارزش معاملات به 3450 میلیارد تومان کاهش یافت.

روز یکشنبه ارزش معاملات به 3100 میلیارد تومان رسید و دوشنبه ارزش معاملات 2900 میلیارد تومان بود. در روزهای سه شنبه و چهارشنبه هم ارزش معاملات خرد حدود 2600 میلیارد تومان بود.

با این حساب رشد ارزش معاملات که در هفته گذشته رخ داده بود، در این هفته روند معکوس گرفت و از این جهت سیگنال های منفی به بازار تزریق شد.

خروج پول در 5 روز متوالی

این هفته در تمام روزهای معاملاتی، سرمایه گذاران حقیقی بازار سرمایه خود را از بازار سهام خارج کردند. با اینکه در روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته گذشته در دو روز متوالی تزریق پول خرد به بازار اتفاق افتاد، در این هفته در روزهای شنبه و یکشنبه به ترتیب 130 و 210 میلیارد تومان از بازار خارج شد.

روز دوشنبه خروج پول حقیقی ها شتاب کمتری گرفت و به حدود 10 میلیارد تومان رسید. اما پس از آن دوباره خروج پول این سهامداران زیاد شد و در روزهای سه شنبه و چهارشنبه به ترتیب 120 و 220 میلیارد تومان پول از بازار خارج شد.

بازار دست فروشندگان بود

قدرت خریداران حقیقی در این هفته در هیچ کدام از روزها بیشتر از قدرت فروشندگان حقیقی نبود. بهترین روز دوشنبه بود که شاخص قدرت خریداران حقیقی دقیقا عدد 1 را ثبت کرد. این عدد نشان دهنده قدرت برابر خریداران و فروشندگان است.

اما در روزهای شنبه و یکشنبه اعداد 0.98 و 0.91 ثبت شد که برتری جزئی فروشندگان نسبت به خریداران حقیقی را نشان می دهد. در روزهای سه شنبه و چهارشنبه هم این شاخص اعداد 0.92 و 0.98 را ثبت کرد. با این حساب فروشندگان هنوز در بازار دست برتر را دارند اما قدرت آن ها نسبت به قدرت خریداران حقیقی چندان هم بیشتر نیست و این روند به سرعت می تواند تغییر کند.