بلایای «داد زدن» بر سر کودکان

به گزارش برنا؛ پدرام کودک بازیگوش و چموشی است. مدام مشغول ور رفتن با چیزی در خانه است. اسباب بازی‌ها را از داخل اتاقش بار کرده و وسط پذیرایی خانه ریخته است. قرار است شب خاله‌ و دایی‌اش شام به خانه آنها بیایند و مادرش بشدت مشغول پخت و پز و رفت روب خانه است. هر چه مادر با زبان خوش و صدای آرام به پدرام تذکر می‌دهد که وسائل بازی‌ات را از وسط پذیرایی جمع کن، گوشش بدهکار نیست.

 مادر که استرس داشتن مهمان شب، او را فرا گرفته و می‌خواهد کارهای مهمانی را راست و ریس کند، دیگر تاب نمی آورد و صدای داد و بیداش خانه را فرا می‌گیرد. اما پدرام انگار به این داد و بیداها عادت کرده و بی تفاوت به آن، مشغول شلوغ کاری خود است.بسیاری از والدین از خود می‌پرسند که تا چه حد داد و فریاد زدن بر سر کودکان به آنها آسیب می‌رساند. می‌توان گفت که این صدمه بستگی به شدت و نوع این فریادها دارد.

می‌خواهیم در مورد داد و فریاد زدن حرف بزنیم. شاید شما جزو آنهایی باشید که مدام سر بچه‌ها داد می‌زنند یا شاید هم گهگاه این کار را می‌کنید و یا ممکن است خیلی به ندرت پیش بیاید که سر فرزندتان داد بزنید.

اگر داد نمی‌زنید خیلی خوبید!

اگر اصلا این کار را نمی‌کنید به شما تبریک می‌گوییم. اگر هم اهل داد زدن هستید، خب، بالاخره انسان است دیگر! شاید تا به حال نمی‌دانستید داد زدن بر سر بچه‌ها، چه عواقبی دارد که ما در این گزارش برای تان می‌گوییم. روش‌های آموزش در خانواده‌های مختلف متفاوت است. برخی از خانواده‌ها بیش از اندازه با کودکانشان نرم و برخی دیگر بیش از اندازه با کودکانشان خشن رفتار می‌کنند هر دوی این‌ها در نهایت منجر به تخریب شخصیت کودک خواهد شد.

همیشه با کودک صحبت کنید. از خود در زندگی کودک یک مشاوره خوب بسازید نه یک مهاجم خوب.

۵ دلیلی که هرگز نباید سر کودک مان فریاد بزنیم

فریاد زدن بر سر کودک رفتار نادرستی است و والدین باید از راهکار های دیگری به جای فریاد زدن استفاده کنند.

۱. فریاد بزرگسالان بچه‌ها را می‌ترساند

هر پدر و مادری علاقه مند است که با فرزند خود دوست باشد و در واقع با یک حالت دوستی زندگی را با فرزندش ادامه دهد. آیا ممکن است شما با شخصی که از او می‌ترسید دوست شوید؟

در بهترین حالت با بزرگتر شدن فرزند ترس از بین خواهد رفت و در بدترین حالت در تمام سنین بزرگسالی کودکتان این ترس را در وجود خود خواهد داشت.

راهکار چیست؟

به یاد داشته باشید که کودک شما شخصیت دارد و حق ابراز وجود را برای خود قائل است.همیشه با او صحبت کنید. از خود در زندگی کودک یک مشاوره خوب بسازید نه یک مهاجم خوب.

۲. عدم اعتماد کودک روابطش را با شما تضعیف می‌کند

دانشمندان ثابت کرده‌اند که فریاد بر سر کودکان مانند تنبیه فیزیکی تاثیر گذار است و ترس از این تنبیه باعث می‌شود که کودکان به شما دیگر اعتماد نکنند و تمام مسائل را با شما مطرح نکنند؛ در نتیجه باعث تضعیف روابط بین کودک و والدین خواهد شد.

راهکار چیست؟

در برابر اشتباهات کوچک واکنش طنز وار نشان دهید.همچنین سعی کنید اغلب در مواردی که کودک شما به آنها علاقه مند است با او صحبت کنید.

۳. کودکتان اضافه وزن خواهد پیدا کرد

دانشمندان طی مطالعاتی که انجام داده‌اند دریافتند استرسی که در راستای فریاد بر سر کودکان به وجود می‌آید باعث انفجار هورمونی و فعالیت‌های قلبی و عروقی پایین و فرآیندهای التهابی در بدن کودکان می‌شود.

راهکار چیست؟

نظارت بر احساسات و اعمال خود داشته باشید. مشکلات خودرو رابطه با فرزند انتقال ندهید. کودک را ستایش کنید و بگویید که او را دوست دارید.

۴. شخصیت کودکتان بد خواهد شد

داد و فریاد بر سر کودک در گذر زمان باعث انتقال خشم از شما به کودکان خواهد شد و این خشم و ممنوعیت‌ها، بی رحمانه در کودکتان رشد می‌کند تا جایی که در بزرگسالی امکان تبدیل شدن کودک به یک شخص عصبی و حتی یک مجرم را دارد. علاوه بر این در دوران نوجوانی این کودکان مستعد ابتلا به افسردگی هستند.

دانشمندان ثابت کرده‌اند که فریاد بر سر کودکان مانند تنبیه فیزیکی تاثیر گذار است و ترس از این تنبیه باعث می‌شود که کودکان به شما دیگر اعتماد نکنند

راهکار چیست؟

به یاد داشته باشید که یک نمونه برای کودک خود باشید. پایبند باشید اما در رفتار خود پایدار نیز باشید. به او بیشتر توجه کنید

۵. در آینده کودکتان از میگرن رنج خواهد برد

بزرگسالانی که در دوران کودکی تحقیر شده و توهین به آنها می‌شود اغلب از میگرن مزمن رنج می‌برند؛ تا جایی که این حالات و ترس‌های کودکان می‌تواند باعث ایجاد اضطراب و افکار خودکشی برایشان شود. این تا جایی پیش می‌رود که بزرگسال‌ها مجبور می‌شوند که به یک روانشناس حرفه‌ای مراجعه کنند.

راهکار چیست؟

نارضایتی‌های خود را آرام و منطقی بیان کنید.اگر در تربیت کودکان شکست خوردید باید اشتباه خود را بپذیرید. یاد بگیرید که به فرزندانتان گوش کنید و حرف‌های آنها را بشنوید.

نتیجه اینکه؛مهمترین دلیلی که باعث می‌شود هرگز بر سر یک کودک فریاد نزنید، این است که در نتیجه او را سالم و شاداب خواهید دید و این تنها با نشان دادن صبر و عشق به دست می‌آید.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف