بخش خصوصی اولویت خرید خرما در خوزستان

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان: سرپرست سازمان در جلسه هماهنگی برداشت و خرید توافقی خرمای استعمران که با حضور انجمن خرما و اتحادیه صادرکنندگان خرما و خشکبار برگزار شد با اشاره به اینکه  حدود ۲۵۰ هزار تن محصول خرما در استان تولید میشود گفت:باید اولویت خرید خرما در استان با کارگاه داران و بخش خصوصی باشد.

سید رحمت الله پریچهر افزود: تولید کننده خرما نباید دغدغه فروش خرمای خود را داشته باشد.

وی با بیان اینکه سرمایه در گردش و کمک های فنی اعتباری جهت صادرکنندگان و بخش خصوصی پیگیری می شود ادامه داد: صادرکنندگان و بخش خصوصی برای دریافت تسهیلات باید در سامانه سیتا ثبت نام کنند.

پریچهر تصریح نمود : ارقام دیگر خرما (خشک و نیمه خشک ) جهت توسعه و صادرات به بازارهای جهانی به استان وارد خواهد شد.

مدیر باغبانی سازمان نیز در این جلسه اظهار داشت : ۲۳ هزار نفر بهره بردار در نخیلات استان  وجود دارد و ۲۳ هزار نفر اشتغال جانبی نیز در کنار این بهره برداران مشغول به فعالیت هستند.

حسنی نسب افزود :پیش بینی می شود امسال ۱۵۰ هزار تن خرمای استعمران در استان تولید شود که ۹۰ هزار تن آن به صورت صنعتی درون استان و ۹۰ هزار تن جهت صادرات خریداری شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۳۵ درصد خرما با کیفیت درجه یک ، ۵۶ درصد با کیفیت درجه ۲ و فقط ۹ درصد با کیفیت درجه ۳ خریداری شد.

 حسنی نسب اضاه کرد: سال گذشته در کنار تشکل صادرکنندگان ، انجمن فراگیر خرما شامل کمیته تولید ، صنعت بسته بندی و صنعت صادرات نشکیل شد که همین موضوع به اعلام زودهنگام قیمت خرید توافقی شد.