بازوی پرقدرت اجرای عدالت در مقابل خلافکاران و تضییع کنندگان حقوق عامه از هر صنف و دسته‌ای باشید


بازوی پرقدرت اجرای عدالت در مقابل خلافکاران و تضییع کنندگان حقوق عامه از هر صنف و دسته‌ای باشید

عضو شورای شهر تهران خطاب به حجت الاسلام اژه ای، ریاست قوه قضائیه اعلام کرد که از شما مجدانه درخواست می‌کنم که با جدیت پیگیر مطالبات به حق مردم و نمایندگان شهر باشید و بازوی پرقدرت اجرای عدالت در مقابل خلافکاران و تضییع کنندگان حقوق عامه از هر صنف و دسته‌ای باشید.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، مهدی پیرهادی عضو شورای شهر تهران در تذکر پیش از دستور هشتاد و نهمین جلسه شورا بیان کرد: سوال بنده به عنوان نماینده مردم تهران از وزیر ورزش و جوانان این است که جناب وزیر اساساً هدف غایی از فعالیت این وزارت خانه به جز سلامتی و ارتقا کیفیت زندگی است؟  آیا این هدف با اقدام‌هایی که اخیراً در یکی از مجموعه‌های در اختیار شما رخ داده است منافاتی ندارد؟.

وی ادامه داد: خشک شدن و قطع درختان فارغ از اینکه به عمد رخ داده باشد و یا در اثر سهل انگاری در نگهداشت آنها صورت گرفته باشد بروندادی به جز تخریب محیط زیست، کاهش کیفیت هوا و بالتبع ایجاد مخاطرات سلامتی برای شهروندان را ندارد.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه عذر بدتر از گناه تلاش در جهت انحراف افکار عمومی و رفع اتهام از قصور است، گفت: روابط عمومی شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور درباره قطع درختان مجموعه انقلاب مدعی شده است که قطع درختان مجموعه ورزشی انقلاب به هیچ وجه صحت نداشته و تنها تعدادی از درختان با رعایت نکات کارشناسی سرزنی شده اند.

وی اظهار کرد: نکته قابل تأمل این است که آیا اساساً این ارگان مسئول، با سامانه‌های شهرداری آشنایی دارد؟ و آیا مطلع نیست که همه اطلاعات مرتبط با درختان به صورت مستند ثبت و ضبط می‌شود؟ از سوی دیگر این روزها به مدد شبکه‌های اجتماعی و حساسیت شهروندان در حفظ و نگهداری از فضای سبز این قبیل اقدامات قابل پنهان کاری نیست.

رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران تأکید کرد: در خصوص این مجموعه با توجه به بازدید ۲۹ آبان ماه سال ۹۵ کارشناسان سازمان بوستان‌ها و فضای سبز ۱۷ اصله درخت از ضلع جنوب زمین تنیس بانوان بدون مجوز انتقال و به صورت غیرکارشناسی، جابجا شده اند و تعدادی خشک و تعدادی آسیب دیده اند.

وی ادامه داد: به علاوه طی بازدید و پلاک کوبی درختان در تاریخ ۳۰ دی ماه ۹۸ تعداد ۱۹۳۳۷ اصله درخت سبز و ۱۳۰ اصله درخت خشک و ۲۶ اصله درخت سقوطی و ۱۲ اصله درخت کسر شده و ۳ اصله درخت نیز مجدداً قطع شده است.

وی افزود: طی بررسی به عمل آمده از سوی کارشناسان محترم رسمی دادگستری در طی سالهای ۹۵ تا ۹۹، تعداد ۲۵۳ اصله درخت در اثر عدم رسیدگی و کمبود آب، خشک و یا کسر شده است.

پیرهادی گفت: لازم به توضیح است خشک شدن درختان به هر دلیلی که باشد مطابق با ماده ۸ آئین نامه اجرایی قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها، قطع، جابجایی و سربرداری درختان مستلزم اخذ مجوز از کمیسیون ماده ۷ بوده و شهرداری و شهروندان تحت هیچ شرایطی قبل از دریافت مجوز لازم، مجاز به قطع درخت، سربرداری و جابجایی آن نخواهند بود.

وی افزود: در بررسی اولیه پرونده مورد نظر بدون توجه به محتویات پرونده و ادله ابراز شده علیرغم تمامی این موارد که فرضیه مشخص تخریب باغ را دارد، با وجود از بین رفتن تعداد زیادی از درختان، تنها به استناد نظریه کارشناس که حکایت از غیر عمدی بودن داشته، حکم به برائت متهم صادر کرده اند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: با توجه به تبصره یک ماده ۴ قانون حفظ و گسترش فضای سبز، قطع درختان در هر محل با هر مساحت بدون کسب اجازه و طبق مقررات این قانون ممنوع است.

پیرهادی عنوان کرد: طبق تبصره چهارم ماده واحده مصوبه اخذ عوارض حفظ و گسترش فضای سبز محکومیت مرتکبین قطع، از بین بردن درخت با مجازات قانونی و پرداخت خسارت، مانع از اخذ عوارض مقرر در این مصوبه نیست.

وی در پایان خطاب به حجت الاسلام اژه ای، ریاست قوه قضائیه اعلام کرد که از شما مجدانه درخواست می‌کنم که با جدیت پیگیر مطالبات به حق مردم و نمایندگان شهر باشید و بازوی پرقدرت اجرای عدالت در مقابل خلافکاران و تضییع کنندگان حقوق عامه از هر صنف و دسته‌ای باشید.