بازار داغ نمادهای کوچک بورس

به گزارش اقتصادنیوز، در شرایطی که اکثر نمادهای بزرگ بازار در حال درجا زدن هستند، نمادهای کوچک بازار وضعیت بهتری دارند و سرمایه گذاران ترجیح می دهند در این نمادها سرمایه گذاری کنند.

اما با این حال فعلا نمی توان به خوب بودن وضعیت نمادهای کوچک دل خوش کرد چراکه این شرایط می تواند با کوچک ترین اتفاق، تغییر کند.

درمورد وضعیت بازار فعلا نکته مهم این است که ارزش معاملات به شدت کاهش پیدا کرده و به ارقامی بسیار پایین رسیده است. دیروز ارزش معاملات خرد بازار سهام 2200 میلیارد تومان بود که واقعا رقم پایینی است و در چنین شرایطی اصلا نمی توان انتظار رشد را از بورس داشت.

سقوط ارزش معاملات خرد

در حالی که روز شنبه ارزش معاملات خرد 2700 میلیارد تومان بود، دیروز 500 میلیارد تومان از ارزش معاملات کاسته شد تا یک بار دیگر به همه ثابت شود که بورس اصلا رونق ندارد و تا گردن در رکود فرو رفته است.

همین پایین بودن ارزش معاملات کافی است تا تکلیف بورس در روزهای آتی روشن شود. تا زمانی که ارزش معاملات بالا نرود، هیچ اتفاقی در جهت مثبت رخ نمی دهد و هر رشدی در شاخص ها، با افت های بعدی همراه خواهد بود.

دیروز سهامداران حقیقی حدود 180 میلیارد تومان پول هم از بازار خارج کردند. این در حالی است که روز شنبه بیش از 400 میلیارد تومان پول خرد از بازار خارج شده بود.

بهبود قدرت خریداران

همچنین شاخص قدرت خریداران حقیقی نیز در روز یکشنبه نسبت به روز شنبه بهبود یافت و از عدد 0.85 به 0.95 رسید. با توجه به بهبود وضعیت شاخص ها، تعداد نمادهای مثبت هم از تعداد نمادهای منفی بیشتر شد و در دقایق پایانی معاملات روز گذشته، نمادهای مثبت تقریبا 50 عدد بیشتر از نمادهای منفی بودند.

گرچه این روزها بازار در انتظار شنیدن خبرهای دقیق تر از مذاکرات هسته ای است، اما با احتساب معاملات روز گذشته، برای امروز می توان مجددا بازاری خنثی و به دور از هیجان را متصور بود. احتمال افت شاخص ها از احتمال رشد آن ها بیشتر است اما هر نوسانی چه در جهت مثبت و چه در جهت منفی، با قدرت کم خواهد بود و بورس تکان چندانی نخواهد خورد.