این «کرم های زامبی»، استخوان های موجود در اعماق اقیانوس ها را می‌خورند!

کرم‌های استخوان خوار در اعماق اقیانوس‌ها

دانشمندان برای اولین بار در سال 2002 این کرم‌های استخوان‌خوار را شناسایی کردند. کرم‌هایی که شبیه یک فرش پشمالو که روی نهنگی مرده در عمق حدود 3000 متر در خلیج مونتری کالیفرنیا در حال بلعیدن استخوان‌ها بودند. یک ربات غواص در همان سال نمونه‌هایی از این کرم‌های استخوان خوار را به خشکی آورد و در نهایت مشخص شد این زامبی‌های استخوان خوار، گیاه نیستند، بلکه کرم‌هایی هستند که با ظاهری شبیه گیاه، استخوان‌ها را می‌خورند. دانشمندان نام این کرم ها را Osedax گذاشتند.

 دانشمندان برای بررسی این کرم‌های زامبی، بسته‌هایی از استخوان حیواناتی مانند خوک، گاو و بوقلمون را به قعر دریاها فرستادند و بعد از ماه‌ها متوجه شدند که اثری از استخوان‌ها نیست و کرم‌های استخوان خوار همه آنها را خورده و عمق دریا را پاکسازی کرده‌اند.

«گرگ راس» از موسسه اقیانوس شناسی اسکریپس سن دیگو و تیم تحقیقاتی دیگری که موفق به شناسایی Osedax شده بودند، می‌گویند:«هر کجای اقیانوس که اثری از استخوان‌ها باشد، سر و کله این کرم‌های استخوان‌خوار پیدا می‌شود.»

همان طور که گفته شد تاکنون بیش از 30 گونه از این کرم‌ها در سراسر جهان شناسایی شده است. یکی از این گونه‌ها، Osedax mucofloris نام دارد که اولین بار در سوئد مشاهده شد. گونه دیگری یعنی Osedax fenrisi نیز در نزدیکی یک دریچه هیدروترمال در عمق بیش از 2000 متری در قطب شمال رویت شد.

با وجود تمام گونه‌های جدید کشف شده، مشخص نیست که کرم‌ها چگونه استخوان پیدا می‌کنند. برخی محققان می‌گویند ممکن است تا زمانی که کرم‌ها بتوانند یک اسکلت را پیدا کنند، در محیط اطراف خود حرکت می‌کنند و با مواد شیمیایی در آب هدایت می‌شوند. مطالعات DNA Osedax نشان می‌دهد که این کرم‌ها در تعداد زیاد و به صورت گروهی زندگی می‌کنند.