اینجا خیرین دست معتادان را می‌گیرند!

به گزارش خبرنگار جامعه خبرگزاری فارس، مراسم مجمع خیرین یاریگران زندگی با حضور  جمعی از خیرین از سراسر کشور در موسسه فرهنگی شقایق در تهران برگزار شد.

این خیرین آمده بودند تا در نخستین نشست عمومی مجمع خیرین «یاریگران زندگی» شرکت کنند و قدم تازه‌ای برای افرادی بردارند که از یک آسیب اجتماعی بزرگ یعنی اعتیاد رنج می‌برند. افرادی که شاید در نظر عموم مردم به ته خط رسیده باشند، اما هنوز جوانه امید در دل‌شان باقی است و می‌توان آنها را دوباره به زندگی برگرداند. 

در این برنامه 32عضو هیات امنای  مجمع خیرین «یاریگران زندگی» طی مراسمی با حضور جمعی از خیرین از سراسر کشور انتخاب شدند. 

امروز خیرین ما به فکر تاسیس کارخانه در زندان هستند

علیرضا نبی، دبیر همایش یاریگران زندگی، نخستین سخنران این مراسم بود. او گفت: در مواجهه با آسیب‌های اجتماعی، منطق حکم می‌کند که همه آستین بالا بزنیم و جوانان خود را از این آسیب نجات بدهیم. مجمع خیرین یاریگران زندگی بازوی ستاد مبارزه با قاچاق مواد مخدر در مواجهه با آسیب‌ اجتماعی بزرگی به نام اعتیاد است. 

مدیرعامل بنیاد نیکوکاری دکتر نبی اضافه کرد: همیشه عادت کرده‌ام که منتظر مجوز نمانم؛ من کار خود را از سال ۱۳۸۴ آغاز کردم، در حالی که مجوز کاری‌ام را سال ۱۳۹۹ به من دادند؛ اگر طی این سال‌ها منتظر می‌ماندم تا مجوز دریافت کنم، چگونه می‌توانستم ۴ هزار نفر را بازاجتماعی کرده و به جامعه بازگردانم؟ 

این کارآفرین مشهور که شرط استخدام در کارخانه‌اش را داشتن سوءپیشینه برای کارگران تعیین کرده است، بیان داشت: بنده در هر هفته ۵ سفر به استان‌های مختلف دارم و از کمپ‌ها و زندان‌ها نیز بازدید می‌کنم. متکی بر همین مشاهدات به شما می‌گویم که خیرین این حوزه، شبکه‌سازی نشده‌اند.

وی گفت:‌از این روی، یاریگران زندگی می‌تواند با استفاده از همه ظرفیت‌های موجود شبکه‌سازی کرده و کارها را پیش ببرد. خوشحالیم که امروز خیرین ما به جایی رسیده‌اند که به جای تاسیس کارگاه در زندان‌ها به فکر احداث کارخانه در آنجا هستند. 

می‌خواهیم کمپ ترک اعتیاد را به مرکز اشتغال‌زایی و توانمندسازی تبدیل کنیم

مدیرعامل بنیاد نیکوکاری دکتر نبی ادامه داد: بنای ما این است که کمپ ترک اعتیاد را به مرکز اشتغال‌زایی و توانمندسازی تبدیل کنیم؛ جایی که می‌تواند منبع روزی حلال برای زندانیان باشد. البته ما از مردم کمک می‌گیریم و روی محصولاتی که تولید می‌شود، نوشته‌ایم: «شما با خرید این محصول به اشتغال یک زندانی کمک می‌کنید» شاید خیلی از مردم در سبد خانوار خود نیازی به خرید آن محصولات نداشته باشند، اما می‌گویند که ما این کالا را می‌خریم تا به اشتغال زندانیان کمک کنیم.

وی گفت:‌در این بین نقش ما لینک کردن خیرین فعال و مردمی به ستاد، جهت ایجاد هم‌افزایی‌هاست. من معتقدم که معتاد در کمپ،‌ یک فرصت است، نه تهدید. 

وی در بخش پایانی سخنان خود ضمن اشاره به گردهمایی امروز مجمع خیرین یاریگران زندگی گفت: امروز قصد داریم هیئت امنا مجمع خیرین یاریگران زندگی را انتخاب کنیم تا در وزارت کشور ثبت شده و از دل آنها هیئت مدیره انتخاب شوند که بر امور مجمع نظارت کنند. 

امروز نهال ارزشمندی در جمهوری اسلامی غرس می‌شود

علیرضا کاظمی، قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با قاچاق مواد مخدر سخنران بعدی این جلسه بود.

وی گفت: هیچ چیز بهتر از این نیست که به کمک گروهی از خیرین برویم که زندگی افراد آسیب‌دیده را نجات می‌دهند. خوشحالم که امروز نهال ارزشمندی در جمهوری اسلامی ایران غرس می‌شود و با دستان شما خوبان به نجات جان انسان‌ها و سلامت جامعه منجر خواهد شد. 

وی درباره اهمیت انجام فعالیت‌های منفقانه گفت: خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرمایند که هیچ عمل صالحی به اندازه عمل منفقانه اجر و پاداش ندارد. در حقیقت، برکت و فزونی که خداوند برای این کار در نظر گرفته است، برای هیچ کار دیگری گذاشته نشده است.

جالب است بدانید که همه خیرات و کارهای خوب را فرشتگان می‌نویسند، اما صدقه دادن را خود خداوند تحویل می‌گیرد. در دو جا از قرآن کریم انسان آرزو می‌کند که دوباره به دنیا برگردد. یکی از این موقعیت‌ها جایی است که پرده‌های غیب کنار رفته و او متوجه می‌شود که دادن خیرات و کمک به هم‌نوع چه اجر و پاداش عظیمی داشته است. در آنجاست که آرزو می‌کند دوباره به دنیا برگردد تا بتواند کارهایی از این جنس را انجام دهد. 

هیچ عمل منفقانه‌ای بالاتر از اشتغال‌آفرینی در کشور نیست

قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با قاچاق مواد مخدر با اشاره به اهمیت اشتغال‌زایی برای افراد آسیب‌دیده اجتماعی گفت: بنده معتقدم که در شرایط امروز کشور، هیچ عمل منفقانه‌ای بالاتر از اشتغال‌آفرینی در کشور نیست، چرا که اشتغال دوای بسیاری از دردهاست و یکی از نیازهای اصلی جامعه امروز ماست.

برای اینکه بتوانیم زمینه را برای چنین کاری فراهم کنیم، نیاز به یک ساختار کاملا درست داریم که بتواند تسهیل‌گری کرده و موانع را از سر راه خیرین بردارد. خوشحالیم که اکنون نقشه راه مجمع خیرین یاریگران زندگی طراحی شده و ما هم به صورت تمام قد آماده‌ایم تا در کنار شما باشیم. من فکر می‌کنم که این مجمع آغاز یک حرکت بزرگ در جهت رسیدگی به یکی از آسیب‌های اجتماعی بزرگ در کشور است. 

مسئولین کشور باید خیرین را در اداره امور وارد کنند

رمضانعلی سنگدوینی، نماینده مردم گلستان و رئیس فراکسیون خیرین و امور خیریه مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از این جلسه گفت: بنده بارها گفته‌ام و معتقدم که در کشور ما قبل از هر چیز باید مدیریت اصلاح شود.

وی ادامه داد: مدیریت باید مردمی شود تا درد مردم را بشناسد. مردمی که در هر موقعیتی پای این انقلاب ایستاده است. دقت داشته باشید که در کشور ما همه چیز وجود دارد، اما فقط باید مدیریت را اصلاح کرد. 

سنگدوینی اضافه کرد: مجمع خیرین توانمندی بسیار بالایی دارد و می‌تواند کارهای بسیار بزرگی انجام دهد. با خود می‌گویم خوش به حال اعضای این مجمع که واقعا عاشق‌اند. هم عاقبت به خیری دنیا را دارند و هم آخرتشان آباد است. به نظرم مسئولین کشوری باید به سراغ‌تان بیایند و شما را در اداره امور وارد کنند. 

از امانت خداوند خرج کنید تا هزار برابرش را دریافت کنید

آراز محمد کر، خیر و نیکوکار اهل آق قلا سخنران پایانی این مراسم بود.

وی در ابتدای سخنانش گفت: روایت داریم که خیرین جزء اولین گروه‌هایی هستند که وارد بهشت می‌شوند. 

 محمد کر اضافه کرد: همیشه به اطرافیانم دو توصیه دارم،؛ نخست آنکه خودشان را به عنوان یک انسان بشناسند. بسیار مهم است که خودمان را بشناسیم و بدانیم این جان و بدن که خداوند به صورت رایگان در اختیار ما قرار داده چه تکلیفی دارند. هم‌چنین باید خالق مهربان خود را هم بشناسیم.

نیکوکار اهل آق قلا گفت: دقت داشته باشید که خداوند از روح خود در ما دمید و خوشحال شد، پس ما هم وظیفه داریم که در زندگی خود، او را خوشحال کنیم. من با خودم عهد بسته‌ام که با جان، دست، پا، زبان، مال و بدنی که او به من داده است، کارهایی بکنم که سبب خوشحالی او شود. 

این خیر اصالتا گرگانی بیان داشت: فراموش نکنید که همه آن چیزی که ما داریم، اعم از جان و مال، برای خداست و خود او می‌گوید از همین مال که به تو داده‌ام، برای کمک به هم نوع خود استفاده کن و من در ازایش هزار برابر به تو می‌دهم.

وی ابراز کرد: سوال من اینجاست که در چنین شرایطی چرا باز هم به سراغ شیطانی می‌رویم که از همه‌جا رانده شده است؟ خداوند از ما خواسته تا به هم نوع خود کمک کنیم، اما تعجب می‌کنم چرا ثروتمندان ما به خلق خدا خدمت نمی‌کنند؟ من به شما می‌گویم که برکت زندگی‌ام به خاطر صدقات و خیراتی است که می‌دهم. برایم جای سوال است که چرا تجارت با خدا را ادامه نمی‌دهیم؟ شاید دو دوتای ما 4 شود، اما دو دوتای خداوند، ۱۰۰۰ می‌شود. 

ما می‌خواهیم چرخه باطل بازگشت رهایافته به اعتیاد را بشکنیم

در بخش پایانی این جلسه نوبت به برگزاری انتخابات رسید. قبل از برگزاری این مراسم حسن حمزه‌زاده، مدیر اجرایی همایش یاریگران زندگی در سخنانی گفت: خوشحالم که امروز هیأت امنای مجمع خیرین یاریگران زندگی مشخص می‌شوند.

وی متذکر شد: طبق رایزنی‌هایی که با ستاد مبارزه با قاچاق مواد مخدر داشتیم، قرار شد که آنان دفاتر خود در استان‌های مختلف را در اختیار ما قرار بدهند تا بدین وسیله دغدغه ما در استان‌های مختلف برطرف شود. ما بنا داریم پس از تشکیل هیات مدیره به سرعت در هر هفته در یکی از استان‌های کشور نمایندگی‌های استانی مجمع خیرین یاریگران زندگی را راه‌اندازی کنیم.

مدیر اجرایی همایش یاریگران زندگی اضافه کرد: من فکر می‌کنم که این مجمع می‌تواند گام‌های موثری برای مظلومینی بردارد که فقط آنها را مدتی زندانی می‌کنیم و زمانی که بیرون می‌آیند به دلیل اینکه شغل آبرومندی ندارند، دوباره سراغ اعتیاد می‌روند و این چرخه دوباره تکرار می‌شود. ما می‌خواهیم این چرخه باطل را بشکنیم و در این مسیر به یاری شما بسیار نیازمندیم. 

فرآیند انتخابات هیأت امنا مجمع خیرین «یاریگران زندگی» در شرایطی آغاز شد که ۳۲ نفر برای حضور در هیئت امنا کاندید شدند.

بنابر پیشنهاد رمضانعلی سنگدوینی و به منظور استفاده از همه ظرفیت‌های خیرین کاندید شده و هم‌چنین تایید همه افراد حاضر در جلسه مقرر شد که همه این افراد به عنوان هیئت امنا مجمع خیرین «یاریگران زندگی» انتخاب شوند. 

براساس این گزارش، ۳۲ عضو هیئت امنا مجمع خیرین بدین شرح معرفی می‌شوند: 
1. علیرضا نبی
2. حسن حمزه‌زاده
3. محمد جمال‌لو
4. حبیب‌الله نیکنام 
5. احمد خاقانی‌پور
6. محمدرضا نصرالهی
7. محمدعلی روحی فردپور
8. حمیدرضا شاه‌حسینی
9. رضا رضوان
10. شیدا مهنام
11. محمد ثقفی
12. آراز محمد کر
13. جلال تیموری 
14. سیدمحمد علم‌خواه
15. سیداحسان‌مصطفوی
16. مسعود حاج رسولی‌ها
17. رمضانعلی سنگدوینی
18. صمد محمدی
19. مهدی حقیقت‌خو
20. همایون نوروزیان 
21. ابراهیم نورمحمدی
22. مهسا دانش‌پور
23. عباس دیلمی‌زاده
24. ابراهیم جبلی
25. محمدرضا پاکروان
26. سید جواد علوی
27. اکبر رجبی
28. علی اسپنانی
29. عبدالجبار حسین‌زاده
30. حسن حسینقلی
31. نسیم نجفی
32. مجید صمدیان

لازم به ذکر است که علیرضا حبیبی، بهرام گل‌زاده و حامد گیلانی به عنوان اعضای موقت هیئت رئیسه بر برگزاری این انتخابات نظارت داشتند. 

انتهای پیام/