انتقام گیری کارمند اخراجی از شرکت معروف

 تهدیدهای فضای سایبری همچون داستان های هزار و یکشب شده که هر روز با یک شکل و رنگ خودش را نشان می دهد و این بار دامن یک شرکت معروف مهندسی ساختمانی را در مشهد گرفت.

مسئولان شرکت ناگهان متوجه شدند که صفحه اینستاگرامشان حذف شده است. صفحه ای که برای آن هزینه و توان زیادی صرف شده بود تا به 200هزار دنبال کننده برسد. بلافاصله اقدامات لازم آغاز شد، ظن و گمان اولیه وجود مشکلات امنیتی از سوی خود  اینستاگرام  بود که در چند وقت اخیر صفحات مجازی زیادی را به دلایل واهی بسته است.

اما پیگیری ها نشان داد که مشکل داخلی است و اینستاگرام نقشی در از دسترس خارج شدن این صفحه نداشته است. وقتی مسئولان شرکت مهندسی ساختمانی نتوانستند صفحه شان را به دست بیاورند با این احتمال که صفحه شان از سوی  هکرها  بسته شده، دست به دامن پلیس  فتا  ی خراسان رضوی شدند.

نماینده حقوقی این شرکت معروف با مراجعه به پلیس فتا در حالی برابر کارشناسان قرار گرفت که از افرادی ناشناس شکایت داشت و خواستار شناسایی و  دستگیری  این افراد بود. او در اظهاراتش اعلام کرد: شرکت ما در مشهد قرار دارد، اما مخاطبان زیادی در سراسر کشور صفحه مجازی ما را دنبال می کردند و با اعتمادسازی صورت گرفته حجم زیادی از سفارش هایمان از طریق همین صفحه به دست ما می رسید. اما حدود سه هفته است صفحه از دسترس خارج شده و نمی دانیم دقیقا چه اتفاقی افتاده است.

با اعلام شکایت نماینده این شرکت با دستور سرهنگ جواد جهانشیری، رئیس پلیس فتای خراسان رضوی، گروهی از کارشناسان این پلیس تخصصی تحقیقات خود را با تمرکز بر روی فضای سایبر آغاز کردند. بررسی ها ادامه یافت و مأموران متوجه شدند که حدود یک ماه قبل مسئول فضای مجازی این شرکت به دلایل نامعلومی اخراج شده و فرد دیگری جای او را گرفته است.

کارشناسان با این فرضیه که احتمالا ماجرای  انتقام گیری  از مسئولان شرکت در میان است، به سراغ فرد اخراج شده رفتند و او را به منظور پاسخگویی به چند پرسش به پلیس فتا منتقل کردند. هم زمان یافته هایی کشف شد که نشان می داد این فرد با دسترسی به صفحه مجازی شرکت، توانسته آن را از دسترس خارج کند، موضوعی که  کارمند اخراجی  آن را تکذیب کرد اما در ادامه با توجه به یافته های بیشتر نقش او در این اقدام پررنگ تر و برای پلیس مسجل شد.

این فرد که نمی توانست مقابل مستندات موجود مقاومت کند در نهایت جرمش را پذیرفت و اعتراف کرد: وقتی دیدم بعد از سال ها تلاش و بالا آوردن صفحات مجازی شرکت به راحتی من را اخراج کردند قصد کردم از آن ها انتقام بگیرم.

از آنجایی که می دانستم صفحه اینستاگرام برای شرکت بسیار مهم و حیاتی است و از سویی پس از برکناری من رمز صفحات را عوض نکرده بودند، اقدام به این کار کردم. با اعتراف متهم که مردی 28 ساله بود و پس از تشکیل پرونده این فرد به مقام قضایی معرفی شد تا به جرم او رسیدگی و ضرر و زیان شرکت نیز برآورد شود.