انتقاد آیت‌الله مکارم شیرازی از افزایش لحظه‌به‌لحظه قیمت‌ها

آیت الله مکارم شیرازی ظهر جمعه در دیدار فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت حل مشکلات اقتصادی مردم را مهم دانسته و اظهار داشت: مردم می‌خواهند نتیجه‌ی حل مشکلات اقتصادی را در سفره‌هایشان ببینند، و ما می‌بینیم که در بیشتر موارد، هزینه‌ی سفره‌های مردم گران‌تر شده است.

مرجع تقلید شیعیان، رانت و سو استفاده‌های ارزی را از جمله علل مشکلات اقتصادی کشور دانسته و افزود: هرچند با برنامه‌های دولت، در این مسائل تا حدودی اصلاحات صورت گرفته، اما به طور کامل ریشه‌کن نشده است.

این مرجع تقلید قاچاق آشکار را از دیگر مشکلات برشمرده و تأکید کرد: دست‌های مرموزی در دستگاه‌های اقتصادی کشور وجود دارد که این چنین به صورت علنی و آشکار، کالای قاچاق وارد می‌شود.

نظام بانکی از معضلات کشور است

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه نظام بانکی کشور از دیگر معضلات است، بیان داشت: بانک‌ها هر کاری که دلشان خواست، انجام می‌دهند. ۴ درصد به عنوان کارمزد برای وام قرض الحسنه اعلام می‌کنند، اما برای هر سال مبلغ ۴ درصد می‌گیرند، یعنی اگر وامی ۵ سال طول پرداخت داشته باشد، ۲۰ درصد به عنوان کارمزد بانکی می‌گیرند که این تقلّب است و باید جلوی آن گرفته شود.

وی قیمت‌گذاری کالاها را ضروری دانسته و افزود: برخی از کسبه، اجناس را به هر قیمتی که خواستند می‌فروشند که باید نسبت به سامان دادن قیمت اجناس، اقدام عملی صورت گیرد.

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: مردم دائماً از ما می‌خواهند که در دیدارها نسبت به گرانی‌ها تذکر دهیم، لذا با توجه به آماری که ارائه دادید امیدواریم که در آینده نزدیک تغییراتی در وضع معیشتی مردم حاصل شود و مردم نتیجه‌ی آن را در زندگی‌شان احساس کنند.

این مرجع تقلید در پایان این دیدار حل مشکلات اقتصادی را نیازمند همگرایی و هماهنگی تمامی دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها و همراهی مردم دانسته و گفت: ما مردم را دعوت به صبر و انصاف می‌کنیم تا با همراهی همدیگر و مدیریت صحیح دولت بتوان بر مشکلات فائق آمد.