امر به معروف و نهی از منکر در کشور متولی ندارد


امر به معروف و نهی از منکر در کشور متولی ندارد

امام جمعه یزد با اشاره به اینکه برخی امور در کشور از جمله امر به معروف و نهی از منکر متولی ندارد، گفت: دستگاه قضا باید به تمام مسائل مهم کشور ورود کند.

به گزارش خبرگزاری موج یزد، آیت الله محمدرضا ناصری امام جمعه یزد در دیدار مردمی رئیس قوه قضائیه در سفر به استان یزد با اشاره به روایتی از امام معصوم(ع) اظهار داشت: همه ما در برابر مردم مسئولیت های سنگینی داریم که باید به آن عمل کنیم.

وی عنوان کرد: برخی برنامه ها و امور در کشور ما متولی ندارد که از جمله آنها می توان به مسئله امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و رسیدگی به این امور با در نظر گرفتن یک جایگاه امکان پذیر است.

ناصری تصریح کرد: قرآن این جایگاه را مشخص کرده و در کشور ما قانون اساسی نیز به آن اشاره کرده و امام راحل نیز به این مسئله تاکید داشتند اما متاسفانه از آن غفلت شده است.

امام جمعه یزد تاکید کرد: در شرایط امروز جامعه، این موضوع بسیار ضرورت دارد و با توجه به اینکه پایه و اساس حکومت در امر قضا است، دستگاه قضایی باید برای این موضوع چاره اندیشی کند.

وی اظهار داشت: دستگاه قضایی امروز باید به میدان بیاید و با توجه به اینکه در کشور اسلامی همه حرکت ها باید بر اساس شرع باشد، باید به تحقق این مهم رسیدگی کند.

ناصری بیان کرد: تشکیلات قضایی در نظام جمهوری اسلامی یک تشکیلات اساسی و بنیادین است بنابراین معتقدم که دستگاه قضا باید در همه امور اساسی کشور حضور داشته باشد.

امام جمعه یزد تصریح کرد: ورود دستگاه قضایی به برخی امور از سالهای قبل تاکنون قابل تقدیر است و تشکیلات قضا اکنون باید در همه امور هم حضور و هم کارشناس داشته باشد.

ناصری ادامه داد: دستگاه قضا اکنون نیز باید در مسائل مالیاتی و بسیاری موارد دیگر که دغدغه مردم است، ورود کند یا کم کاری ادارات را مدنظر قرار دهد و به صورت جدی با ترک فعل ها و کم کاری ها برخورد کند.

وی به مسائل مهمی از جمله ورود همه قوا به خودکفایی در خوراک دام اشاره کرد و گفت: این مهم باید با تاکید همه قوا به جهاد کشاورزی و برنامه ریزی برای آن محقق شود.

ناصری در مورد سودهای بالایی که برخی تولیدکنندگان و واردکنندگان برای خود قائل هستند، افزود: متاسفانه اکنون میزان سود اصلا تعریف نشده و هر کس هر چه بتواند کالای خود را به فروش می رساند و در چنین شرایط مشکلات تورم حل نمی شود.

امام جمعه یزد همچنین با اشاره به مسئله آب یزد اظهار داشت: یزد به واقع در این زمینه مشکل دارد و گرچه این موضوع مبتلابه تمام کشور است اما باید برای مسئله آب یزد فکر جدی شود زیرا حیات این استان در خطر است.

وی اظهار امیدواری کرد: با همدلی دولت، مجلس و قوه قضائیه بتوان مشکلات مردم را به بهترین نحو ممکن حل کرد زیرا برخی مشکلات موجود، زیبنده استانها و نظام جمهوری اسلامی نیست.