الکاظمی: درخواست صدر برای پایان خشونت بالاترین سطح میهن پرستی است

به نقل از شفق نیوز، مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق در سخنانی نسبت به کنفرانس مطبوعاتی امروز سه شنبه مقتدی صدر، رهبر جریان صدر در نجف اشرف واکنش نشان داد.

وی در این باره گفت: درخواست صدر برای توقف خشونت نشان دهنده بالاترین سطوح میهن پرستی و اشتیاق برای جلوگیری از ریخته شدن خون عراقی‌ها است.

الکاظمی تاکید کرد: سخنرانی وی همه را به مسئولیت پذیری اخلاقی و ملی برای حفاظت از ظرفیت های عراق و توقف زبان تشدید سیاسی و امنیتی و همچنین و آغاز گفت‌وگوی فوری و ثمربخش برای حل بحران ملزم می‌کند.

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق در این کنفرانس گفت که از تحولات عراق بسیار ناراحت است و خودش از منتقدان این وضعیت است، چنانکه از انقلاب تشرین نیز انتقاد کرده بود: “انقلابی که با خشونت باشد انقلاب نیست. مردم عراق اولین و آخرین کسانی هستند که از این وضعیت متضرر می‌شوند.”

وی گفت: در این درگیری هم قاتل و هم مقتول هردو در یک آتش می‌سوزند. عراق پس از آن که اسیر فساد بود اکنون اسیر خشونت و فساد است. امیدوارم که این اعتراضات مسالمت آمیز و با قلوبی سرشار از عشق به وطن باشد.

حیدر العبادی، رهبر ائتلاف النصر نیز با انتشار پیامی در توییتر گفت که همه افراد مسلح باید هرچه سریع‌تر از منطقه سبز بغداد عقب نشینی کنند.
وی افزود؛ هیچ توجیهی برای دولت وجود ندارد که عاجزانه بایستد و نظاره‌گر باشد به ویژه پس از سخنرانی مقتدی صدر که خواستار عقب نشینی افرادی شد که ادعای وابسته بودن به جریان صدر را دارند. این مساله یک امتیاز برای صدر است.
وی همچنین گفت که باید راه حل‌هایی برای جلوگیری از ازسرگیری جنگ بیهوده و به خطر انداختن جان شهروندان ایجاد شود.

صدر در این کنفرانس خبری از حامیان خود و جنبش صدر خواست تا ظرف ۶۰ دقیقه ساختمان پارلمان را خالی کنند و به اعتصاب خود پایان دهند. وی تهدید کرد، اگر ظرف یک ساعت حامیان وی از خیابان‌ها عقب نشینی نکنند از آنها اعلام برائت می‌کند.

حامیان جریان صدر به محض پایان سخنرانی رهبر این جریان و درخواستش برای پایان اعتصاب صدری‌ها، خروج از منطقه سبز بغداد را آغاز کردند.

310310