افزایش ۵.۵ هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق در دولت سیزدهم

به گزارش خبرگزاری برنا، «عبدالرسول پیشاهنگ» مدیرعامل شرکت مادرتخصصی برق حرارتی، افزود: دولت سیزدهم سال گذشته در حالی فعالیت خود را آغاز کرده بود که صنعت برق با ناترازی بالایی در زمینه تولید و مصرف روبه‌رو بوده و همین امر منجر به بروز خاموشی‌های متعدد در نقاط مختلف کشور شده بود.

وی ادامه داد: بدین منظور برنامه احداث ۳۵ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی در دستور کار وزارت نیروی دولت سیزدهم قرار گرفت تا طی چهار سال حدود ۱۵ هزار مگاوات از این ظرفیت توسط نیروگاه‌های حرارتی دولتی و خصوصی، ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه صنایع و ۱۰ هزار مگاوات آن نیز از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر عملیاتی شود.

مدیرعامل شرکت مادرتخصصی برق حرارتی با بیان اینکه از شهریور سال گذشته تاکنون ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی بیش از چهارهزار مگاوات افزایش‌یافته، گفت: سه هزار مگاوات از این رقم با احداث واحدهای نیروگاهی جدید و هزار مگاوات آن هم از طریق ارتقای ظرفیت عملی نیروگاه‌های موجود به‌دست‌آمده است.

پیشاهنگ خاطرنشان کرد: همچنین حدود ۱ هزار و ۵۰۰ مگاوات واحدهای نیروگاهی جدید نیز در حال راه‌اندازی است که به‌زودی با بهره‌برداری از این طرح‌ها به رقم بی‌سابقه افزایش ۵ هزار و ۵۰۰ مگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی دست پیدا خواهیم کرد.

وی در باره  انجام ۹۴ هزار مگاوات برنامه تعمیرات نیروگاهی برای تأمین برق پایدار پیک تابستان امسال، ادامه داد: آماده‌سازی و بهره‌برداری بهینه از تجهیزات موجود باعث شده که تابستان امسال شاهد کاهش خروج اضطراری واحدهای نیروگاهی باشیم و ضریب آمادگی نیروگاه‌های خود را به ۹۷ درصد برسانیم.

مدیرعامل برق حرارتی افزود: یکی از شاخص‌های مهم برای سنجش اقدام‌های  مرتبط نیروگاه‌ها در این زمینه مربوط به زمان برگشت واحدها به مدار تولید پس از وقوع حادثه است.

پیشاهنگ گفت: تابستان امسال در دو مرحله شاهد شکست پره‌های توربین نیروگاه نکا بوده‌ایم که تعمیرات آن به ۲۰ روز زمان نیاز دارد. اما همکاران پرتلاش ما توانسته‌اند ظرف سه تا چهار روز این واحدهای ۴۰۰ مگاواتی را به مدار تولید بازگردانند تا خللی در تأمین برق چند صدهزار نفر از محل تأمین برق این واحد ایجاد نشود.

وی  منابع انسانی را به‌عنوان سرمایه اصلی صنعت برق حرارتی معرفی کرد و گفت: پرسنل فعال در این بخش به لحاظ تخصص، مسائل فنی و مهندسی و همچنین فداکاری و ایثارگری جزو نیروهای بی‌نظیر در کشور هستند؛ حدود ۱۵ هزار نفر در نیروگاه‌های حرارتی سراسر کشور به‌صورت شبانه‌روزی در تمام ایام سال مشغول به فعالیت هستند تا خللی در تأمین برق موردنیاز مشترکان به وجود نیاید.

مدیرعامل برق حرارتی با اشاره به مشارکت بی‌نظیر مشترکان در زمینه مدیریت مصرف انرژی، افزود: مشترکان طی تابستان امسال سه درصد در مصرف برق صرفه‌جویی کرده‌اند که از این محل نیز پاداش قابل‌توجهی در اختیار مشترکان صنعت برق قرار گرفته است.

انتهای پیام/

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف