افزایش اشتغال ۴۰ درصدی شرکت‌های دانش بنیان و هسته‌های فناور در دولت سیزدهم

به گزارش خبرگزاری برنا؛ محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مناسبت هفته دولت با برنامه سعادت آباد رادیو تهران گفت و گو کرد .

اشتغال شرکت‌های دانش بنیان و هسته‌های فناور در دولت سیزدهم ۴۰ درصد افزایش یافته است

وی که از شهر کازرون استان فارس با سعادت آباد سخن می گفت درباره مهمترین دستاورد وزارت علوم طی یکسال گذشته گفت: در برنامه که به مجلس تقدیم کردم قول تاسیس معاونت فناوری را داده بودم که با همکاری سازمان امور اداری و استخدامی کشور مجوز آن اخذ شد. البته در اثر چابک سازی سایر واحدها، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد که مدیریت منسجمی نداشتند در حال حاضر کاملا به صورت نظام مند مدیریت می شوند که نتیجه آن افزایش ۴۰ درصدی اشتغال شرکت های دانش بنیان و هسته های فناور است.

بخشی از بودجه پژوهشی شرکت‌های دولتی برای ارتباط صنعت و دانشگاه هزینه می‌شود 

وی افزود: تاسیس صندوق عالی علوم، تحقیقات و فناوری از جمله کارهای بسیار موثر وزارت علوم است که در قانون بودجه سال جاری هم مصوب شده و بخشی از بودجه پژوهشی شرکت‌های دولتی به این صندوق واریز و برای ارتباط صنعت و دانشگاه هزینه می‌شود.

سامانه “نان” حلقه واسط بین دانشگاه و صنعت است

وزیر علوم ، کی دیگر از اقدامات وزارتخانه متبوع خود در دولت سیزدهم را تاسیس نظام ایده ها و نیازها با سرواژه ” نان” عنوان کرد و گفت: تمامی نیازهای صنایع خصوصی و دولتی در این سامانه ثبت و در معرض دید دانشمندان قرار می گیرند. این سامانه حلقه واسطی بین صنعت و دانشگاه است و هزینه های مورد نیاز آن در بودجه ۱۴۰۱ قرار گرفت و توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شد.

تمامی مراحل امریه وزارت علوم به شفافیت کامل؛ قابل مشاهده است

زلفی گل متذکر شد: موضوع امریه پسا دکتری ، فناوری و دستیار فناوری و شفافیت اداری به گونه‌ای هر ذی نفعی که نامه ای برای وزارت علوم ارسال می کند می‌تواند مراحل مختلف آن را با دستورات مشاهده نماید از دیگر اقدامات وزارت علوم طی یک سال گذشته است.

اعضای هیات علمی که جدید استخدام می شوند برای تدریس، دوره می‌گذرانند

وی افزود: اعضای هیات علمی که جدید استخدام می شوند طی دوره ای باید سنجش و آموزش و تعلیم و تربیت و روانشناسی و تعامل با دانشجورا آموزش ببینند تا در شاگردپروی و فناورپروری و نوآور پروری موفق باشند.

وزارت علوم برنامه هایی را برای ارتقاء کیفیت آموزش در دست دارد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری توجه ویژ به ارکان آموزش یکی دیگر از موارد مورد توجه وزارت علوم عنوان کرد و اظهار داشت: برای سه رکن استاد، دانشجو و محتوای درسی، برنامه ریزی‌هایی صورت گرفته تا برای هر سه بخش تغییر و تحولاتی در جهت ارتقاء کیفیت آموزش صورت گیرد.

وی افزود: پس از ۱۱ سال شورای عالی علوم و تحقیقات با ریاست رئیس جمهور تشکیل و در راستای توسعه پژوهش و استفاده از پژوهشگران مستقل مصوباتی صورت گرفت.

در صورت بسترسازی مناسب می‌توان دانشجویان خارجی بیشتری را جذب کرد

وی در پاسخ به اینکه آیا ورود دانشجویان خارجی به کشور رو به افزایش است؟ گفت: اخیرا در شورای اسلامی شدن دانشگاه ها شیوه نامه و آیین نامه ارائه مجوز به موسسات جذب دانشجوی خارجی به تصویب رسیده و از این به بعد به صورت نظام مند به موسسات متقاضی مجوز داده می‌شود تا تمامی امور یک دانشجو را از نقطه مبدا و نقطه مقصد در کشورمان انجام دهند. این امر سبب می‌شود صندلی‌های خالی وزارت علوم با حضور دانشجویان خارجی پُر شود. در حال حاضر ۱۰۰ هزار دانشجوی بین المللی در کشور داریم و به اندازه یک دهم کل دانشجویان که حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر هستند ظرفیت برای پذیرش دانشجوی خارجی داریم و این ظرفیت با بسترسازی مناسب می‌تواند افزایش یابد.

وزارت علوم مکلف است؛ دانشکده‌های کوچکتر را به دانشگاه های مادر، ملحق کند

وی در پاسخ به اینکه آیا می‌توان دانشگاه ها را کاهش داد، آنها را کیفی تر کرد و از فضای آن برای زیرساخت کارهای دیگر استفاده کرد؟ گفت: بله . آمایش آموزش عالی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی ۹ بند دارد که یکی از بندهای آن الحقاق آموزشکده ها و دانشکده های کوچکتر به دانشگاه های مادر است و ما مکلف به انجام آن هستیم. سعی می کنیم از تمامی ظرفیت دانشکده‌ها و آموزشکده‌های آموزش عالی نهایت استفاده را بکنیم.

وی اعلام کرد: سال جدید تحصیلی کاملا حضوری خواهد بود.

امسال رشته های جدید زیرمجموعه علوم شناختی برای اولین بار جذب دانشجو دارد

زلفی گل در پاسخ به اینکه آیا دولت سیزدهم برای دانشگاه ها رشته‌های جدید التاسیسی خواهد داشت گفت: مجوز تاسیس رشته های جدید در راستای دستیابی به افق ها جدید علمی دانشگاه‌هایی که زیرساخت لازم و استاد و فضای آموزشی را دارند صادر شده است از جمله این رشته‌ها می توان به زیرمجموعه علوم شناختی اشاره کرد که امسال برای اولین بار جذب دانشجو دارد. 

وی در پایان این گفت و گوی رادیویی از مرجعیت و دیپلماسی علمی- فناوری و نوآوری؛ آموزش، پژوهش و برونداد هدفمند، نوآوری فرهنگی و فرهنگ نوآوری؛ شاگرد،فناور و نوآور پروری و تولید ثروت، خدمت و سرمایه از دانش به عنوان ۵ اولویت اصلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دولت سیزدهم نام برد.

 

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف