افتتاح 450 طرح ارتباطی و مخابراتی در آذربایجان شرقی

به گزارش خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی، برای بهره‌برداری از این تعداد طرح، حدود ۱۱۳ میلیارد تومان از طرف اپراتورهای مختلف ارتباطی همراه و ثابت سرمایه‌گذاری شده است که ایجاد پوشش مکالمه و اینترنت، توسعه سیستم انتقال و نصب کافو و سوئیچ، ایجاد پوشش اینترنت همراه و اعطای تسهیلات توسط پست بانک را شامل می‌شود.

استاندار آذربایجان ‌شرقی در مراسم افتتاح همزمان این طرح‌ها، بر تسریع در گسترش پوشش فیبر نوری کلانشهر تبریز از سوی شهرداری این شهر تاکید کرد و گفت: اینکه پس از مدت‌ها هنوز شهرداری وارد عقد قرارداد با مخابرات و اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان نشده، جای گلایه دارد و باید این دو مجموعه در سریع‌ترین زمان ممکن برای توسعه پوشش فیبر نوری در تمامی مناطق و محلات تبریز تعامل کنند.

عابدین خرّم افزود: باید برای جبران این عقب‌ماندگی دستگاه های اجرایی و متولی سریع‌تر اقدام کنند و در این رابطه اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات باید مدیران شهری را برای اجرای این پروژه، توجیه فنی کند.

وی بهره‌مندی از امکانات به‌روز و مدرن ارتباطی و مخابراتی را مطالبه‌ به‌حق مردم دانست و با بیان اینکه قوی‌تر شدن در این حوزه به مثابه قدرت در جهان است، ادامه داد: هرچند طی سال های اخیر شاهد پیشرفت های مهم در این بخش تاثیرگذار بوده ایم، اما برای جبران عقب ماندگی ها باید تلاش های وافری انجام داد.

خرّم، اجرای طرح دولت الکترونیک را یکی از سیاست های بسیار مهم و اصلی نظام برشمرد و اظهار داشت: این طرح باید از سوی نهادهای مسئول به خصوص وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با جدیت پیگیری شود، چون رضایت مندی مردم از دستگاه های اجرایی منوط به اجرایی شدن کامل این طرح است.

وی گفت: تحقق دولت الکترونیک باعث رفع بسیاری از مشکلات مربوط به داده های آماری، نوع خدمات، از بین رفتن روابط ناسالم اداری و نیز افزایش رضایت مندی مردم از خدمات دولتی می شود، چراکه آحاد مردم بسیار علاقمندند تا خدمات خود از ادارات و سازمان ها را به صورت غیرحضوری و به راحتی دریافت کنند.

استاندار آذربایجان شرقی نقش ارتباطات و مخابرات در زندگی روزمره مردم در جهان امروز را بسیار مهم و تعیین کننده خواند و افزود: بروز و ظهور ویروس کرونا طی سه سال اخیر این اهمیت و جایگاه را بیش از پیش نمایان ساخت و محروم بودن برخی از مناطق کشور از اینترنت جزو آسیب هایی بود که طی این دوران بروز عینی یافت.

خرّم یادآور شد:  وجود ۲۷۷ کیلومتر مرز آذربایجان شرقی با کشورهای همسایه و پویایی زندگی مردم این مناطق، در اولویت بودن اجرای طرح های ارتباطی در این مناطق را اجتناب ناپذیر می کند و باید مدیران این بخش در این زمینه وارد میدان شوند.

به گفته وی هم اکنون شهرستان های میانه، مراغه، ملکان و چارایماق از جمله مناطق آذربایجان شرقی هستند که به لحاظ ارتباطات مخابراتی در شرایط ضعیفی قرار دارند.

خرّم داشتن روحیه جهادی و انقلابی را رمز فائق آمدن بر سخت ترین کارها بیان و بر توجه مدیران حوزه مخابرات و ارتباطات به این موضوع مهم برای محرومیت زدایی تاکید کرد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه طی یک سال اخیر تعداد ۹۱۷ عنوان پروژه در حوزه های مختلف فناوری و ارتباطات استان با سرمایه گذاری بالغ بر ۳۶۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسیده است، گفت: این میزان طرح در سطح کشور قابل توجه است.

محمد فرزاد با بیان اینکه هم اکنون از جمعیت ۴ میلیون نفری آذربایجان شرقی تعداد یک میلیون و ۵۸۷ هزار و ۴۴۹ نفر دارای تلفن ثابت هستند، اظهار داشت: این آمار بیش از ۴۰ درصد جمعیت استان را شامل می شود که در سطح کشور بین رده های ۵ تا ۶ قرار داریم.

وی تعداد مشترکان تلفن همراه در آذربایجان شرقی را ۶ میلیون و ۲۲۷ هزار و ۷۴۴ نفر اعلام کرد که ۱۶۲ درصد جمعیت استان را شامل می شود.

فرزاد با اشاره به اینکه در حال حاضر یک هزار و ۹۵۹ روستای بالای ۲۰ خانوار آذربایجان شرقی که ۹۶ درصد مجموع روستاهای استان را شامل می شود، دارای تلفن ثابت است، ادامه داد: تعداد روستاهایی که امکان استفاده تلفن همراه وجود دارد یکهزار و ۵۸۶ روستا می باشد که ۷۸ درصد کل روستاهای آذربایجان شرقی را تشکیل می دهد.

 

به گفته وی تلاش می شود تا پایان سال ۱۴۰۲ هیچ روستای بالای ۲۰ خانوار آذربایجان شرقی که ۲ هزار و ۲۰ روستا را شامل می شود، بدون اینترنت نماند.

فرزاد تعداد روستاهای دارای اینترنت آذربایجان شرقی را یکهزار و ۶۲۶ روستا اعلام کرد که ۸۰ درصد مجموع روستاهای بالای ۲۰ خانوار را تشکیل می دهد.

وی متوسط رشد یک ساله پوشش اینترنت روستایی استان را بیش از ۶ درصد اعلام و اضافه کرد: بر اساس برنامه ریزی انجام شده برای برقراری اینترنت تعداد ۳۷۶ روستا طی یک سال آینده اقدام خواهیم کرد.

انتهای پیام