افتتاح مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شمال جزیره کیش


افتتاح مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شمال جزیره کیش

با حضور سعید محمد مشاور رئیس جمهور، مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شمال جزیره کیش با اعتبار سرمایه گذاری750 میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، سعید محمد مشاور رئیس جمهور با بیان این که پس از سال ها با متوقف شدن کار، با تلاش مضاعف مسئولان و پیمانکاران امروز شاهد بهره برداری از مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شمال جزیره کیش هستیم، گفت: با توجه به این که در گذشته با توزیع آب تصفیه نشده در اراضی که سبب شور شدن زمین و آسیب رساندن به گیاهان می شد، خوشبختانه در بازه زمانی کوتاه با مدیریت صحیح این طرح به اتمام رسید.

وی در ادامه از آزمایشگاه های تخصصی تصفیه خانه فاضلاب که به عنوان تصفیه خانه مرجع فاضلاب در جزیره کیش است بازدید کردند.  

سعید پورزادی معاون عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش گفت: با افتتاح مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شمال جزیره کیش، ظرفیت فاضلاب جزیره به 17500 متر مکعب در روز می رسد.

پورزادی افزود: تا پایان امسال، دوهزارو500 متر مکعب دیگر به عنوان حوضچه رزرو نیز به ظرفیت تصفیه خانه اضافه خواهد شد، گفت: در گذشته تصفیه آب به طور کامل انجام نمی شد.

پورزادی با اشاره بر اهمیت شاخص های مدیریت آب شیرین و حفظ محیط زیست این منطقه، اظهار داشت: با کلنگ زنی تصفیه خانه جنوب جزیره که در سفر بعدی مشاور رئیس جمهور کشورمان عملیاتی خواهد شد تا سال آینده صد در صد به عنوان نخستین شهر در سطح کشور، فاضلاب این منطقه تصفیه می شود.

پورزادی خاطرنشان کرد: این مهم به عنوان یکی از شاخص های شهر اکولوژیک محسوب می شود که در این شاخص رشد خوبی را خواهیم داشت.

وی عنوان کرد: آزمایشگاه های تخصصی تصفیه خانه فاضلاب کیش در سه ماه گذشته با سرمایه گذاری مستقیم سازمان منطقه آزاد کیش تجهیز شد و کلیه آزمایشات بی او دی فایو، بی او دی، تی دی اس، ای سی و سایر آزمایشات میکروبی به صورت روزانه در چند مرحله با انجام نمونه گیری توسط کارشناسان مجرب آزمایشگاهی انجام می شود.

سعید پورزادی تصریح کرد: استانداردهای خروجی توسط این آزمایشگاه نظارت و کنترل می شود و پسابی که از استاندارد های بالا برخوردار نباشد از تخلیه به محیط زیست خودداری می شود و مجدد این پساب به داخل تصفیه خانه هدایت می شود و  پیش تصفیه روش انجام خواهد شد.

پورزادی خاطرنشان کرد: با راه اندازی و تجهیز این آزمایشگاه شاهد این خواهیم بود که در آینده با ارتقاء شاخص های زیست محیطی و بحث های کنترل آلودگی را در سطح جزیره خواهیم داشت.

لازم به ذکر است با افتتاح مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شمال جزیره کیش؛ فرصت های جدید شغلی به صورت مستقیم برای 50 نفر و غیر مستقیم برای 55 نفر فراهم می شود.