اعلایی: دو هزار هکتار اراضی شمال قزوین برای طرح های کلان فنآورانه آماده واگذاری است

به گزارش خبرنگار اقتصادی برنا از قزوین؛ جلسه ستاد اقتصاد دانش بنیان عصر شنبه با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فنآوری رئیس جمهور، اعلایی استاندار، لطف الله سیاهکلی و فاطمه محمد بیگی نمایندگان قزوین در مجلس شورای اسلامی، یاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، احمدی رئیس پارک علم وفنآوری و مدیران دستگاههای اجرایی و شرکت های دانش بنیان در استانداری برگزار شد.

محمد مهدی اعلایی در این جلسه گفت: رویکرد استان با تعامل و هم افزایی دستگاه قضایی؛ دولت و مجلس در کنار سپاه و بسیج حمایت از شرکت های دانش بنیان است تا شعار سال را محقق کنیم.

وی بیان کرد: عمق و وسعت نگاه ما در استان به یک دارایی بزرگ بنام فرهنگ و دانش مردم است.

image_2022_8_27-19_19_40_586_AFP

اعلایی تصریح کرد: مدیران استان علاوه بر نگاه نخبگی برخی نیز خودشان نخبه هستند و امیدواریم گذشت زمان موجب تحول در استان شود.

استاندار قزوین یادآورشد: رویکرد ما در استان حمایت و تقویت صندوق پژوهش و فناوری است و با امضای تفاهم نامه یک درصد از اعتبارات را به صندوق تزریق می کنیم تا تقویت شود.

اعلایی گفت: برای این که بخش خصوصی به این حوزه با سرعت بیشتری ورود کند و قانون جهش دانش بنیان زودتر اجرا و آیین نامه ها تدوین شود باید انگیزه لازم را ایجاد کنیم.

وی اظهارداشت: اگر آیین نامه ها ابلاغ شود بزرگترین صتدوق پژوهش و فنآوری را در استان تاسیس می کنیم.

image_2022_8_27-19_19_55_26_P9j

استاندار قزوین در ادامه گفت: ایجاد پردیس فناوری در آبیک برای ما بسیار مهم است و علاقمندیم از این این جغرافیا که با تهران یک ساعت فاصله دارد و می تواند کارکرد ملی داشته باشد بخوبی استفاده کنیم و اگر تاکنون توقفی در کار بوده برای اجرای یک طرح ملی بوده است.

اعلایی یادآورشد: پردیش آبیک می تواند محل استقرار مجموعه های دانش بنیان باشد و با افتتاح مجموعه کارگاهی که در بهترین شهرک صنعتی استان در کاسپین محقق شد فضای مناسبی برای استقرارکارگاهی ممکن شد.

وی بیان کرد: در مصوبات سفر ریاست جمهوری با ایجاد یک مرکز دانش بنیان کشاورزی موافقت شده که توجیه اقتصادی دارد تا برای اجرای فرمایش رهبری در احیای دشت قزوین یک ساختاری شکل بگیرد و کار عملیاتی شود.

استاندار قزوین افزود: ایجاد منطقه ویژه کشاورزی در استان مصوب شده و لازم است یک مرکز علم و فناوری برای کشاورزی شکل بگیرد تا کارها شتاب گیرد.

اعلایی بیان کرد: برای ما و دولت اهمیت دارد که قزوین در تامین امنیت غذایی نقش بیشتری ایفا کند زیرا در حال حاضر حدود ۵ درصد غذای کشاورزی را تولید می کنیم و اگر یک نماینده تام الاختیار برای مرکز فناوری کشاورزی تعیین شود تا امور را پیگیری کند سریعتر به نتیجه خواهیم رسید.

image_2022_8_27-18_16_18_655_VTh

پیشنهاد احداث شهرک محتوا را مناسب می دانیم

استاندار قزوین با اشاره به پیشنهاد سیاهکلی نماینده قزوین در خصوص ایجاد شهرک تولید محتوا گفت: راه اندازی «شهرک تولید محتوا» که از سوی دکتر سیاهکلی مطرح شد به عنوان مصوبه هیئت وزیران هم هست البته با خانه خلاق فرق داردو از هنری ترین مشاغل و حرفه ها در آن شکل خواهد گرفت و باید برای شهرک تولید محتوا دنبال سرمایه گذار باشیم.

وی بیان کرد: این پیشنهاد در گذشته نیز توسط جناب آقای سیاهکلی مطرح شد که بسیار منطقی است و می تواند دستاوردهای عظیمی داشته باشد و همانگونه که در سالهای گذشته که رباتیک در قزوین ایجاد شد کسی تصور نمی کرد این رشته در قزوین در سطوح بین المللی نیز بدرخشد و قزوین را پر آوازه کندو قطعا شهرک تولید محتوا نیز کار بزرگی است که می تواند این استان را سرآمد کند.

اعلایی بیان کرد: در شمال شهر قزوین و بالای اتوبان حدود ۲ هرار هکتار اراضی دولتی داریم که آماده ایم آن را برای اجرای «کلان طرح های فناورانه» مانند چشمه نور و شهرک تولید محتوا در اختیار معاونت علم و فنآوری و بخش خصوصی قرار دهیم تا این کار مهم در آن شکل بگیرد.

استاندار قزوین اظهارداشت: قزوین ظرفیت بسیار بالایی دارد و اگر از آن خوب استفاده کنیم شاهد تحول اساسی در این استان خواهیم بود.

99999

در این جلسه 5 تفاهم نامه همکاری برای حضور شرکت های دانش بنیان در مسائل مهم استان قزوین از جمله احیای دشت قزوین، اجرای طرح های آبفا، راه اندازی مرکز نوآوری دانش آموزی، مرکز نوآوری کشاورزی و اختصاص 40 میلیارد تومان برای صندوق پژوهش امضا شد.

انتهای پیام

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف