اصلاح ارزی بیش از هزار قلم دارو/ ایران در زمره 20 کشور تولید کننده دارو قرار دارد

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، بهرام دارایی، در یک برنامه تلویزیونی اظهار داشت: وقتی با کشوری وارد مجادله می‌شوند و می‌خواهند برخورد کنند، تمامی سیستم‌های آن کشور از جمله سیستم بهداشت و درمان و دارو را تحریم می‌کنند. اگر ادعا می‌کنند که مستقیماً دارو را تحریم نمی‌کنند، سیستم مالی انتقالات ارزی را تحریم می‌کنند که داروسازی ما تحریم شود. البته دروغ گفته اند و مستقیماً صادرات دارو به کشور ما را در خیلی از جاها رسماً ممنوع کرده اند و گزارشگر سازمان ملل نیز همین موضوع را تاکید کرده است.

دارایی ادامه داد: در مقابل کالاهای مضر را تحریم نمی‌کنند و اجازه می‌دهند سیگار به راحتی از آمریکا وارد کشور ما شود.

وی افزود: بعد از انقلاب، داروسازان جوان کشور وارد عرصه شدند و کاری کرده اند که ۹۸ درصد عددی داروهای مورد نیاز خودمان را تأمین کنیم. ما جزو ۲۰ کشور دنیا هستیم که دارو تولید می‌کند، فرمولاسیون تولید می‌کند و از داروهای ژنریک به سمت داروهای با فناوری بالا رفته ایم. هر دارویی که در دنیا برای تولید آن ادعا می‌شود، در کشور ما هم توان تولید دارد.

 دارایی،‌ گفت: از ۳۳۶۶ کد ژنریک دارویی که داریم، در طرح دارویاری کد ژنریک ۱۰۴۵ دارو، اصلاح ارزی شد و یارانه آن را به بیمه‌ها دادیم.

وی تاکید کرد: حدود ۴۵۰ قلم دارو داریم که به لحاظ ریالی ۹۰ درصد بازار کشور را در اختیار دارند و بیشتر این داروها برای بیماران خاص و صعب‌العلاج است که باید تمرکز ما بر تولید و پوشش بیمه‌ای این داروها باشد. خوشبختانه مجلس شورای اسلامی سال قبل مبلغ مناسبی برای اینکه بتوانیم پوشش ۱۰۰ درصدی برای این بیماران قائل شویم تصویب کردند که امیدوارم این مبلغ سال آینده بیشتر شود.

انتهای پیام/