اشتغال کسانی که جایزه ملی نخبگان را دریافت می کنند باید تضمین شود

به گزارش خبرنگار فرهنگی برنا از قزوین؛ نشست معاون علمی و فنآوری ریاست جمهوری با نخبگان قزوین عصر شنبه در سالن شهید امامی استانداری برگزار شد.

در این نشست که اعلایی استاندار، لطف الله سیاهکلی و فاطمه محمد بیگی نمایندگان قزوین در مجلس شورای اسلامی، پیله فروش معاون اقتصادی، احمدی رئیس پارک علم و فنآوری و رجب پور رئیس بنیاد ملی نخبگان نیز حضور داشتند برخی از نخبگان دیدگاهها و مسائل خود را مطرح کردند.

سورنا ستاری در این نشست اظهارداشت: قزوین در عرصه های کشاورزی، علوم انسانی و فنآوری نرم ظرفیت های خوبی دارد و از آنجا که توسعه «منبع محور» در این استان رخ نداده باید این موضوع در اولویت قرار گیرد.

image_2022_8_27-18_31_16_808_PGV

وی اضافه کرد: باید کاری کنید تا توانمندی انسانها مورد توجه باشد زیرا در اقتصاد دانش بنیان از نگاه ما فقط انسان اهمیت دارد و لازم است با آموزش بتوانیم اعتماد به نفس جوانان را تقویت کنیم.

معاون علمی و فنآوری ریاست جمهوری یادآورشد: باید این فرهنگ را در جامعه جا بیندازیم که انسان بهترین و بزرگترین سرمایه است و اقتصاد دانش بنیان نیز نتیجه سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش پژوهش است.

ستاری اظهار داشت: اگر انتظار داریم فرزندان نخبه و مستعد ما به خارج مهاجرت نکنند و یا از استان خودمان خارج نشوند باید آنها را در کارها جذب کرده و زمینه بکارگیری آنها در عرصه های مختلف را فراهم کنیم.

وی اضافه کرد: بنیاد نخبگان نقش یک پلتفرم را ایفا می کند که حمایت کننده است لذا شما نباید چشم انتظار دولت باشید زیرا در این بخش ساختاری تعریف نشده که دولتمردان بتوانند نخبگان را تشخیص دهند و آنها را جذب کنند و لازم است با فرهنگ سازی این خلاء را جبران کنیم.

ستاری گفت: رویکرد ما در بنیاد ملی نخبگان تشویق و تقویت انگیزه و جذب نخبگان است و با برگزاری همایش و جشنواره و اعطای جوایز متعدد کمک می کنیم انگیزه این افراد را بیشتر کنیم اما کسی که جایزه ملی نخبگان را دریافت کرده نباید دغدغه اشتغال داشته باشد.

image_2022_8_27-18_30_47_142_tB5

معاون علمی و فنآوری ریاست جمهوری تصریح کرد: بنیاد نخبگان باید تلاش کند با فرهنگ سازی و تحلیل و همایش و کارهای تشویقی به فرهنگ پروری کمک کند و اولویت مدیران استان هم باید جذب نخبگان در بخش های دولتی و خصوصی باشد.

وی اضافه کرد: بعد از 60 سال برای واردات ماشن آلات عوارض وضع کردیم زیرا محصولات وارداتی که ایده و فکر و نهاده نبود که از معافیت برخوردار شود و کسی که کارخانه وارد می کند محترم است و اشکالی ندارد اما ارزش کار صنعتی را ندارد و نخبگان هم جذب این واحدها نمی شوند.

ستاری یادآورشد: بدنبال جذب نخبگان خود در خارج از استان و کشور باشید و از این ظرفیت بخوبی استفاده کنید.

image_2022_8_27-18_30_46_872_YjQ

معاون رئیس جمهور بیان کرد: از خرداد ماه امسال ابلاغ کرده ایم هر شرکت دانش بنیانی که با دانشگاهی قرارداد پژوهشی منعقد کند از مالیات معاف است تا به هسته های فنآوری کمک شود.

وی اضافه کرد: در پارک های علم و فنآوری زیرساختهای لازم ایجاد شده و با سرمایه گذاری بخش خصوصی و دولتی اهداف تعیین شده محقق می شود.

ستاری گفت: توسعه خانه های خلاق و شتاب دهنده های کسب و کار در اولویت معاونت علم و فنآوری ریاست جمهوری در سال جاری است.

image_2022_8_27-18_16_14_599_W4G

در ادامه تعدادی از نخبگان استان مشکلات و دغدغه های خود را مطرح کردند.

حفظ ظرفیت نخبگان، تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی، اتصال محققان به مسائل واقعی کشور، بازاریابی محصولات دانش بنیان، شناسایی افراد توانمند، توجه و اعتماد به نخبگان، مدیریت مراکز رشد توسط نخبگان بخش خصوصی و ورود نخبگان دانش آموز به دانشگاه بدون کنکور از مهمترین درخواست های نخبگان استان قزوین از معاون رئیس جمهور بود.

انتهای پیام

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف