اسرائیل هیوم: تمایل واشنگتن برای احیای توافق زیاد است

اسرائیل هیوم درباره دلیل مخالفت آمریکا با درخواست ایران برای بسته شدن پرونده‌های ادعایی می‌افزاید، «آمریکا به دلیل فشار تل‌آویو، تاکنون با این درخواست تهران مخالفت کرده، اما گزارش ها حاکی از آن است که واشنگتن آماده به تعویق انداختن مذاکرات در اینباره به بعد از احیای توافق است».

این رسانه صهیونیست نوشت: وقتی تحریم‌های فلج کننده نتوانستند ایران را وادار به همکاری کند، شانس کمی هست که احیای توافق بتواند این کار را انجام دهد.

اسرائیل‌هیوم با بیان اینکه “تل‌آویو پیش نویس کنونی توافق اعلام شده را قبول ندارد”، افزود: در عوض، تمایل واشنگتن برای احیای توافق به قدری زیاد است که حاضر است چشمش را به روی خیلی از مسائل ببندد.

این رسانه چاپ تل آویو، مدعی تلاش ایران برای ترور “جان بولتون” و “مایک پمپئو” از مقامات پیشین دولت آمریکا شد و نوشت: مقامات کاخ سفید چشمشان را به روی این مسائل و حتی تلاش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای به کنترل درآوردن کشتی‌های آمریکا در خلیج فارس بسته‌اند.

اسرائیل‌هیوم به طور تلویحی پذیرفت که نمایش ترور بولتون و پمپئو کار موساد بوده و افزود: همه این مسائل باید باعث می‌شد واشنگتن رویکرد سختگیرانه‌تری در قبال ایران اتخاذ کند، اما در عمل، آمریکا هنوز مشتاق احیای توافق با ایران است تا بتواند بر روی مسائل مرتبط با چین، روسیه و انتخابات میاندوره‌ای کنگره تمرکز کند.

این رسانه صهیونیست همچنین دلیل ناتوانی رژیم صهیونیستی از تقابل با ایران را اختلافات داخلی این رژیم عنوان کرد و نوشت: در آستانه انتخابات اول نوامبر، توافق هسته‌ای توسط سیاستمداران برای بهره‌برداری سیاسی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در حالی که یائیر لاپید رهبر حزب حاکم در سال ۲۰۱۵ مخالفتی با توافق نداشت ولی اکنون به مخالف جدی آن تبدیل شده است.

اسرائیل‌هیوم از اینکه نتانیاهو رهبر ائتلاف مخالفان و لاپید جایگزینی برای توافق هسته‌ای ندارند، انتقاد کرد و افزود: یک دهه گذشته نشان داده که سیاستمداران در اسرائیل(سرزمین‌های اشغالی) بحث کردن را خوب بلد بودند، اما مسئولیت اقداماتشان را نیز به عهده نمی‌گیرند؛ اگر واقعا همانطور که آنها ادعا می‌کنند تهدید هسته‌ای ایران حیاتی است باید در درجه نخست، خود آنها موضوع را جدی بگیرند.