استاندار خوزستان؛ طرح آبرسانی غدیر کیفیت و اطمینان بخشی تامین آب را افزایش خواهد داد / استفاده از توان جوانان و تولیدهای ملی در اجرای اَبر پروژه خاورمیانه

به گزارش خبرنگار برنا از اهواز، صادق خلیلیان امروز در گفت و گوی ویژه با رادیو جوان در خصوص ویژگی‌ها و مزایای طرح بزرگ آبرسانی غدیر اظهار کرد: طرح بزرگ آبرسانی غدیر که بنا بود سه ساله انجام شود با پیگیری و تمهیدهای اندیشیده شده از سوی دولت در مدت زمان ۱۰ ماه به بهره برداری رسید که این اقدام در نوع خود بی‌نظیر است.

او با بیان این که در مرحله اول اجرای این طرح رودخانه کرخه به عنوان منبع تامین آب انتخاب شده بود، گفت: در طرح میان مدت، رودخانه دز که از نظر کیفیت آب، از سطح استانداردهای بالای جهانی برخوردار است، به عنوان منبع تامین کننده تعیین شد. میزان EC (شوری آب) رودخانه دز بین ۴۵۰ تا ۵۰۰ است در حالی که همین شاخص در کرخه به ۱۸۰۰ تا ۱۹۰۰ می‌رسد.

استاندار خوزستان تامین آب ۵۲ درصد از جمعیت شهری و روستاهای استان خوزستان و پایدارسازی تامین آب را از جمله مزایای مهم طرح برشمرد.

بهره‌گیری از توان جوانان کشور و تولیدهای ملی در اجرای طرح آبرسانی غدیر

نماینده عالی دولت در خوزستان ضمن تشریح مشخصات فنی طرح بیان کرد: در طرح آبرسانی غدیر از خدمات فنی و مهندسی جوانان کشور بهره‌گیری شده و تجهیزات به کار رفته نیز از تولیدهای داخلی هستند، که اتفاقی مهمی در اجرای این اَبر پروژه به شمار می‌رود.

خلیلیان در پایان عبور تاسیسات طرح از زیر رودخانه کرخه را از دیگر ویژگی های این پروژه دانست و توضیح داد: در این طرح ۱۰ پمپ بزرگ در مجموع ۱۰ متر مکعب بر ثانیه آب را از رودخانه دز منتقل می‌کند و در حال حاضر نیز ۱۰ متر مکعب بر ثانیه آب از کرخه منتقل می‌شود که اتصال همزمان منابع آبی دو رودخانه به این طرح علاوه بر افزایش قدرت انعطاف در تامین آب، مشکلهای ناشی از تنش آبی به ویژه در شرایط خشکسالی در مناطق مرکزی، غربی و جنوب غربی استان خوزستان را به شکل چشمگیری کاهش می‌دهد.

لازم به ذکر است که اَبرپروژه آبرسانی غدیر به عنوان بزرگترین طرح آبرسانی خاورمیانه، صبح جمعه ۱۱ شهریور ۱۴۰۱ با حضور آیت الله سیدابراهیم رییسی(رییس جمهور)، صادق خلیلیان(استاندار خوزستان) و علی‌اکبر محرابیان(وزیر نیرو) در اهواز به بهره‌برداری رسید.

این طرح  در یکسال نخست دولت سیزدهم، با دستور رییس جمهور و تزریق بودجه ویژه به آن، شتاب زیادی گرفت.

برای اجرای این طرح که از مصوبههای استانی سفر هیات دولت سیزدهم به خوزستان بود، در ابتدا یک بازه زمانی سه ساله تعریف شد، اما با تلاش‌ انجام‌ شده طرح میان مدت آن در کمتر از یکسال محقق شده است./انتهای پیام

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف