از کجا بفهمیم مشکل قلبی داریم؟

فشار خون بالا، لخته شدن خون، آریتمی و مشکلات دریچه می تواند باعث سبکی سر، سرگیجه، تنگی نفس و درد فک شود. از آنجایی که این علائم به وضوح با قلب مرتبط نیستند و با سایر بیماری‌های سلامتی مرتبط هستند، اغلب نادیده گرفته می‌شوند و باعث می‌شوند افراد مراقبت‌های فوری را به تأخیر بیندازند.

دکتر ریگود تدوالکار، متخصص قلب و عروق در سنتامونیکا، کالیفرنیا در گفت و گو با هاف پست؛ گفت: ” آنچه که همواره نگرانی ما را برمی‌انگیزد درد قفسه سینه است، اما حقیقت این است که مشکلات قلبی عروقی را می‌توان با علائم دیگری نیز شناخت.”

در ادامه این گزارش به برخی دیگر از علائم مشکلات قلبی پرداخته شده‌است:

سوزن سوزن شدن یا درد در پاها

به گفته تدوالکار، درد در ساق پا به ویژه زمانی که با تورم همراه باشد می تواند به دلیل لخته شدن خون در وریدهای عمقی بدن باشد. تورم پا همچنین می تواند زمانی اتفاق بیفتد گه قلب مشکلاتی در پمپاژ خون در سراسر بدن داشته باشد که باعث کاهش جریان خون به پاها می شود.

تدوالکار در ادامه می‌گوید:” شاید پاها خیلی دور از قلب به نظر برسند اما در واقع درد پا می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که اتفاقی در سیستم قلبی عروقی در حال رخ دادن است.”

سرگیجه یا سبکی سر

اون هسیائو، متخصص قلب و استادیار پزشکی بالینی در دانشکده پزشکی ییل در کنتیکت، بسیاری از بیماران قلبی که با علائمی همچون سرگیجه و سبکی سر به وی مراجعه می کنند را درمان کرده است.

نوسان فشار خون که شامل فشار خون خیلی بالا و یا خیلی پایین می‌شود می تواند باعث سرگیجه شود.

این متخصص بر این باور است که ضربان‌های بالای قلب نیز می‌تواند باعث سبکی سر شود. اگرچه بسیاری از آریتمی‌ها نگران‌کننده نیستند و در نتیجه مصرف کافئین یا یائسگی ایجاد می‌شوند، برخی از ضربان‌های نامنظم قلب می‌توانند نشانه‌ای از بیماری قلبی یا انسداد در شریان‌های قلب باشند.

علائم رایج بیماری‌های قلبی غیر از درد قفسه سینه

سردرد شدید

اون هسیائو بر این باور است که سردرد شدید ممکن است نشانگر این باشد که اتفاقی اشتباه در قلب در حال افتادن است. به گفته این متخصص، سردرد پیشانی همراه با دردی که در سرتاسر پیشانی و پشت چشم ها ایجاد می شود، می تواند نشان دهنده فشار خون بالا باشد.

این متخصص در ادامه با اشاره به این موضوع که اکثر افراد فشار خون خود را حس نمی‌کنند؛ می‌افزاید” در یک لحظه، زمانی که فشار خون کمی بیش از حد عادی برای بدن است مغز نمی تواند آن را کنترل کند و سپس منجر به سردرد پیشانی و درد پشت چشم می‌شود.

تدوالکار در خصوص فشار خون بالا بر این باور است که فشار خون بالایی که منجر به سردرد می شود یک مساله جدی است. چراکه اگر فشار به اندازه‌ای بالا باشد که منجر به سردرد شده است و برای مدت به نسبت طولانی بالا بماند، می تواند منجر به ترکیدن رگ های خونی شود.

تنگی نفس

تنگی نفس یکی از علائمی است که با بسیاری از بیماری‌های قلبی در ارتباط است؛ تنگی نفس، به ویژه در زمان تحرک و ورزش می تواند نشانه ای از فشار خون بالا باشد.

اوئن هسیائو با اشاره به این موضوع که بسیاری از زنان مسن هنگام ورزش دچار تنگی نفس می شوند؛ گفت:” در هنگام ورزش فشار خون این افراد به طور چشمگیری بالا می‌رود و در نتیجه دچار تنگی نفس خواهند شد.”

این نوع تنگی نفس همچنین می‌تواند نشانه لخته شدن خون در ریه‌ها باشد و یا ممکن است مشکل از یکی از دریچه های قلب باشد و ریتم قلب به اختلال خورده باشد و یا حتی نارسایی قلبی وجود داشته باشد.

تدوالکار در این خصوص می‌گوید: اگر تنگی نفس ناگهانی و شدید باشد یا به تدریج بدتر شود، باید توسط پزشک قلب معاینه شوید.

حالت تهوع یا کاهش اشتها

حالت تهوع و از دست دادن اشتها می تواند از نشانه های نارسایی قلبی باشد. وقتی قلب شروع به از کار افتادن می کند، خون در پاها و شکم جمع می شود. اون هسیائو گفت وقتی روده پر از خون می شود، مواد مغذی را نیز جذب نمی کند و باعث می شود افراد اشتهای خود را از دست بدهند و همیشه احساس سیری کنند.

گاهی اوقات، حالت تهوع و ناراحتی معده تنها علائمی است که بیماران مبتلا به انسداد در رگ پشتی قلب احساس می کنند.

اوئن هسیائو در این خصوص می‌گوید: بسیاری از بیمارانی که دچار حمله قلبی به دلیل اختلال در شریان پشت قلب می شوند، در واقع درد قفسه سینه یا تنگی نفس نخواهند داشت، فقط حالت تهوع پیدا می کنند و در معده خود احساس ناراحتی می کنند.

درد و سفتی فک

برخی از افراد مبتلا به مشکلات قلبی عروقی درد و سنگینی فک را تجربه خواهند کرد که از گردن، به فک و پایین به بازوی چپ سرایت می کند.