از اصناف، اتاق ایران، فرمانداری و استانداری مشهد می خواهیم نسبت به انتخابات اتحادیه ها نظارت بیشتری داشته باشند

با توجه با این‌ قانون‌ ،سالهاست که شاهد تخلف قانونی در انتخابات اتحادیه ها هستیم  چرا که افرادی با توجه به منع حضورشان در انتخابات ،اما تایید صلاحیت شده و دوباره در هیات مدیره اتحادیه هایشان  حضور می یابند! 

سکان برخی از اتحادیه ها در این سالها در اختیار یک نفر بوده و با استفاده از رانت و ارتباطات با افراد گوناگون توانسته  به ثروت و موقعیت بسیار بالایی  دست پیدا کند و در حال حاضر موضوع بحث این‌گزارش؛ ، انتخابات اتحادیه صنفی فروشندگان زعفران مشهد است که قرار است در تاریخ ۱۳شهریور ماه برگزار شود.

 محسن زنگنه ، نماینده مردم تربت حیدریه، زاوه و مه ولات در مجلس شورای اسلامی، در این زمینه گفت:  متاسفانه در جاهای زیادی می بینیم که قانون را با توجیهات مختلف دور می زنند؛  به عنوان مثال در زمان انتخابات ، بعضا دیده شده که افراد، واحد صنفی خود را که در زیر مجموعه اتحادیه ای بوده آن را با ترفندهای مختلف به اتحادیه دیگر منتقل می کنند تا بتوانند مجدداً کاندیدا شده و عضو هیئت مدیره اتحادیه موردنظرشان شوند و از این تخلفات قانونی و دور زدن های قانون را به وفور شاهدیم. 

وی افزود:  متاسفانه ظلم های زیادی به صنعت زعفران کشور و زعفران کاران  توسط باند خاصی که هیچ سابقه ای در حوزه زعفران ندارند و سالهاست با ترفند های مختلف حوزه زعفران را در اختیار خود گرفته و به یک مافیا در این حوزه تبدیل شدند شده است  و من شنیدم که خود این انتخابات نیز قرار است در مکانی برگزار شود که به طیف خاصی  متعلق است  که حتماً دستگاه های نظارتی و  فرمانداری‌ مشهد باید به این موضوع ورود کرده و نظارت‌های لازم را  انجام دهند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: ضمن اینکه ما معتقدیم برای خوب شدن اوضاع و احوال  زعفران و زعفران کاران در کشور و تنها راه نجات،  این است که جوان ها به میدان بیایند و اجازه ندهند این باند مافیا که سالها با ترفندهای مختلف و اِعمال قدرت و لابی گری توانسته در این حوزه ماندگار شود دیگر  نتواند این مسند را از آنِ خود نگهدارد .

نماینده مردم تربت حیدریه، زاوه و مه ولات در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که چه نظارتی بر  تخلف پیش رو در انتخابات اتحادیه زعفران کاران مشهد که در تاریخ سیزدهم شهریور ماه برگزار می شود و اعضایی که دو دوره متوالی عضو بودند و دوباره تایید صلاحیت شدند ، می شود؟ توضیح داد: این موضوع را از نظر قانونی در مجلس رصد و پیگیری می‌کنیم و به صورت مکتوب از مجموعه ی اصناف، اتاق ایران، فرمانداری و استانداری مشهد می خواهیم که نسبت به این موضوع حساس بوده و نظارت کافی را داشته باشند .

زنگنه  خطاب  به مدیران صمت شهرستان ها هشدار داد:  متاسفانه  بعضا دیده شده که آنها در انتخابات اصناف به شکل های مختلف دخالت می کنند  و یا اثر گذاری دارند  که همه اینها خلاف قانون است .

وی ادامه داد: موارد مستندی به دست ما رسیده که این موارد از طریق مراجع ذیربط خود پیگیری خواهد شد و به هیچ عنوان مدیران صمت و مدیران دولتی حق دخالت و یا  همراهی با اعضای فعلی اتحادیه ها و اتاق های اصناف را به ویژه در برهه ای که نزدیک به انتخابات هستیم را ندارند چون شائبه دخالت و اثرگذاری در انتخابات به وجود می ید و البته همه  این موارد را ما پیگیری می کنیم و در صورت احراز تخلف، از طریق کمیسیون اصل ۹۰ و مراجع ذیربط پیگیری خواهیم کرد.

 زنگنه تاکید کرد: در مورد انتخابات اتحادیه زعفران کاران مشهد که روز سیزدهم‌شهریور ماه برگزار می شود نیز ، حتماً با فرمانداری مشهد، استانداری و اداره کل صمت استان صحبت می کنیم که این موضوع را بررسی کنند و اگر موارد خلاف قانون در این قضیه وجود داشت به وظیفه خود عمل کنند.

بر اساس این گزارش؛ بر خلاف قانون،  ۲  نفر از افراد تایید صلاحیت شده برای انتخابات اتحادیه فروشندگان زعفران مشهد  در دو دوره متوالی عضو هیات مدیره صنف فروشندگان زعفران مشهد بوده اند و در دوره جدید طبق قانون دیگر نمی توانند در انتخابات شرکت نمایند، این در حالی است که در کمال تعجب نه تنها این افراد برای شرکت در انتخابات کاندید شده  و ثبت نام کرده اند، بلکه  توسط هیات اجرایی برگزاری انتخابات اتحادیه های صنفی مشهد ،نیز تایید صلاحیت هم شده اند!

شائبه تبانی در برگزاری انتخابات از اینجا نشات می گیرد که طبق برنامه قرار است این انتخابات در  حسینیه چرمه ای ها برگزار شود .مکانی که در این این سال ها به مرکز نرخ گذاری بازار زعفران ایران شهرت یافته است، همچنین افراد مختلفی در طی این‌سال ها از اعضای اتحادیه صادر کنندگان  زعفران گرفته تا اعضای شورای ملی زعفران و همینطور  اعضای اتحادیه فروشندگان زعفران مشهد ، عضو روستای چرمه بوده اند.