اروپا: آماده قطع گاز روسیه هستیم

به گزارش خبرگزاری برنا به نقل از یورونیوز، پائولو جنتیلونی، کمیسر اقتصاد اروپا روز شنبه سه سپتامبر (۱۲ شهریور) اطمینان داد که اتحادیه اروپا به دلیل ذخیره‌سازی و صرفه‌جویی در انرژی در صورت توقف کامل انتقال گاز روسیه، «به خوبی آماده است.»

وی در حاشیه یک همایش اقتصادی به خبرنگاران گفت: «ما به خوبی آماده ایستادگی در برابر استفاده افراطی روسیه از گاز به‌عنوان سلاح هستیم.»

وی تصریح کرد: «ما از تصمیمات پوتین نمی‌ترسیم و از روس‌ها می‌خواهیم به قراردادها احترام بگذارند. اگر این کار را نکردند آماده واکنش هستیم.»

شرکت روسی گازپروم روز جمعه اعلام کرد که فعالیت خط لوله گاز نورد استریم که روسیه را به شمال آلمان متصل می‌کند به طور کامل متوقف خواهد شد. قرار بود انتقال گاز پس از یک وقفه سه‌ روزه برای انجام عملیات تعمیر و نگهداری از روز شنبه از سر گرفته شود اما این شرکت گفت که تا زمان تعمیر یک توربین دارای نشتی، انتقال گاز متوقف خواهد شد. گازپروم زمانی را برای از سرگیری انتقال گاز مشخص نکرد.

جنتیلونی تصریح کرد که در اتحادیه اروپا به دلیل تنوع در عرضه، حتی اگر وضعیت از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد، «ذخیره گاز در حال حاضر حدود ۸۰ درصد است».

وی تاکید کرد بروکسل در ماه‌های اخیر اقدامات زیادی انجام داده است اما امروز می‌توان کارهای بیشتری نیز انجام داد.

جنتیلونی توضیح داد که هدف «پیگیری استراتژی اروپای متحد است که با استفاده از سلاح اقتصادی علیه حمله به اوکراین کار می‌کند.»

وی تاکید کرد: «ما در جنگ شرکت نمی‌کنیم. در تشدید تنش نظامی شرکت نمی‌کنیم اما ما از اوکراین حمایت می‌کنیم و اکنون باید این کار را موثرتر انجام دهیم.»

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف