ارتش چین به حالت آماده‌باش درآمد

بنا بر ادعای رویترز، «این دو رزمناو آمریکا در حال دریانوردی در آب‌های بین‌المللی در تنگه تایوان هستند». این نوع مأموریت‌ها معمولاً ۸ تا ۱۲ ساعت طول می‌کشد و ارتش چین نیز با دقت آن را رصد می‌کند.

ساعاتی پیش رویترز به نقل از سه مقام آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود، گزارش داد که برای نخستین بار پس از سفر «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، دو کشتی جنگی متعلق به نیروی دریایی آمریکا از تنگه تایوان عبور کرده‌اند.

دور تازه تنش‌ها در تایوان پس از آن آغاز شد که رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به‌رغم هشدارهای مقامات چین ۱۱ مردادماه به جزیره تایوان سفر کرد؛ سفری که به گفته مقامات چین، ناقض سیاست «چین واحد» است.

به فاصله کمتر از دو هفته پس از سفر جنجالی پلوسی، چند سناتور آمریکایی به این جزیره سفر کردند و این در حالی است که فرماندار ایالت ایندیانای آمریکا نیز چند روز پیش وارد تایوان شد؛ سفرهایی که پس لرزه‌های بی‌ثبات‌کننده آن در منطقه شرق آسیا همچنان ادامه دارد.

دولت چین در واکنش به سفرهای تنش‌زای مقامات آمریکایی به تایوان، ضمن اعمال برخی تحریم‌ها علیه این جزیره و رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که پکن گفت‌وگوها با آمریکا در شماری از حوزه‌ها از جمله گفت‌وگوهای سطح بالای نظامی و مذاکرات تغییرات اقلیمی را متوقف می‌کند. همچنین ارتش چین در واکنش به این اقدام تحریک‌آمیز واشنگتن، در هفته‌های رزمایش‌های گسترده و چند روزه‌ای را در اطراف تایوان، آغاز کرده که همچنان ادامه دارند.