اختصاص ۵۰ میلیارد تومان برای مهار آفت جنگل‌های بلوط زاگرس


اختصاص ۵۰ میلیارد تومان برای مهار آفت جنگل‌های بلوط زاگرس

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت:۵۰ میلیارد تومان اعتبار اولیه برای مقابله با آفت پروانه برگخوار درختان بلوط زاگرس اختصاص یافت.

به گزارش خبرگزاری موج فارس، ذبیح الله اعظمی، سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با همراهی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس و جمعی از کارشناسان از جنگل‌های آسیب دیده از آفت پروانه برگخوار بلوط بازدید و روند مقابله با این آفت را مورد بررسی قرار دادند.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، مقابله با آفت برگخوار بلوط زاگرس را از اولویت‌های مهم دولت دانست و گفت:در بررسی‌های انجام گرفته در منطقه دشمن زیاری اثری از آفت پروانه برگخوار بلوط مشاهده نشد، اما درگیری و خسارت‌های این آفت در مناطق جنگلی شهرستان رستمِ استان فارس و باشت استان کهگیلویه و بویراحمد بیشتر مشاهده شده که این مسئله بیانگر این است که آفت همچنان در این مناطق فعال بوده و می‌بایست تا مهار کامل آن مطالعات و اقدامات همزمان ادامه یابد.

 اعظمی در حاشیه بازدید از جنگل‌های آسیب دیده از آفت پروانه سفید برگخوار بلوط و روند مقابله با این آفت افزود:مواردی از جمله خشکسالی و گرمایش زمین، کمبود بارندگی ها، کشت زیر اشکوب جنگل و چرای بی رویه دام از جمله عوامل طغیان و شیوع این آفت است که این مهم نیازمند بررسی و مدیریت بیشتر است.
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس با قدردانی از مجموعه اقدامات صورت گرفته از سوی اداره کل منابع طبیعی فارس در راستای پیشگیری و مقابله با این آفت جنگلی تصریح کرد: در مناطقی که درختان با مایع “بی تی” محلول پاشی شده بودند، خوشبختانه لارو‌های آفت با تغذیه از این باکتری بطور کامل از بین رفته و اثری از آن‌ها مشاهده نشد.
وی از اختصاص اعتبار اولیه دولت به مبلغ ۵۰ میلیارد تومان برای مهار کامل این آفت در مناطق جنگلی استان خبر داد و گفت: بحث مقابله با آفت برگخوار بلوط همانند دیگر آفت‌های جنگلی نظیر ملخ و سن مهم است و باید با برنامه ریزی بلند مدت تا دستیابی به نتایج مطلوب و مهار کامل این آفت تلاش شود.