احیای دشت قزوین با علم روز و شرایط موجود انجام خواهد شد

به گزارش خبرنگار اقتصادی برنا از قزوین؛ محمد مهدی قاسمی مدیرعامل شرکت خدمات مهندسی آب و خاک کشور صبح روز پنجشنبه برا ی  بررسی وضعیت کشاورزی دشت قزوین  و بازدید از ظرفیت های این منطقه به قزوین سفر کرد.

در نشستی که برای بررسی نحوه احیای دشت قزوین در پی تاکید وزیر جهادکشاورزی در سالن جلسات باغستان تشکیل شد گزارشی از وضعیت گذشته و حال دشت قزوین توسط کارشناسان ارائه شد.

میثم پیله فروش در این نشست گفت: شاید برخی قوانین از جمله حفظ کاربری اراضی کشاورزی، بهره وری در منابع آبی فعلا قابل تغییر نباشد اما خوشبختانه با تفویض اختیار از سوی وزیر جهاد کشاورزی به آقای افلاطونی می توان گفت اختیار کافی برای تصمیم گیری وجود دارد.

image_2022_9_1-10_55_14_464_ASH

وی افزود: از آنجا که قوانین کمی تغییر کرده و شرایط نیز متفاوت شده شاید نتوان به گذشته رجوع کرد اما با دانش و تکنولوژی روز باید برای احیای دشت قزوین اقدام کرد. 

پیله فروش تصریح کرد: استقلال و منفک شدن وزارت آب برای حل چالش های پیش رو از محتمل ترین شرایط پیش روست و به دلیل اهمیت موضوع حتما وزارت انرژی و آب در آینده شکل خواهد گرفت تا کارها سامان یابد. 

معاون اقتصادی استانداری قزوین بیان کرد: دشت ممنوعه از دهه چهل حاکم بوده لذا توسعه این دشت حتما باید با احتیاط و با علم روز باشد.

وی اظهارداشت:امروز مصرف آب در بخش کشاورزی بسیار بالاست و حدود ۴۰۰ میلیون مترمکعب مصرف بالا نگران کننده است که باید برای مدیریت مناب آبی تدبیر کرد. 

وی گفت: در یک مقطع زمانی مسائل فنی رعایت نشد و تعداد بهره برداران بالا رفت و شاهد توسعه بی رویه دامداری ها بودیم و هنوز طرح کشت متناسب با امکانات ومنابع موجود و ظرفیت منابع آبی محقق و هوشمند نشده است‌ 

image_2022_9_1-10_55_39_420_16r

پیله فروش افزود: باید از اختیارات استانی استفاده کرده و طرح های مهم را با جدیت اجرایی کنیم و آمادگی داریم هرجا موانعی وجود داشت برطرف کنیم.

وی گفت: رعایت الگوی کشت، بهینه سازی فعالیت دامداری ها، مدیریت و استفاده بهینه از منابع آبی در احیای دشت قزوین ضروری است.

پیگیر دریافت سهم استان قزوین از آب شاهرود هستیم

وی بیان کرد: با جدیت پیگیر دریافت سهم خود از آب شاهرود هستیم و از همه ظرفیت و امکانات خود برای انتقال این آب استفاده خواهیم کرد.

قاسمی در پایان این جلسه به همراه رئیس سازمان جهاد کشاورزی برای بازدید از طرح های آبیاری نوین، سدشاکین و دشت الله آباد عازم دشت قزوین شد. 

انتهای پیام

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف