احکام قلع‌وقمع ساخت‌وساز‌های غیرمجاز صادر شد

حجت الاسلام والمسلمین اکبری در چهارمین جلسه شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان مازندران با بیان اینکه صیانت و حراست از اراضی ملی و منابع طبیعی نعمتی است که خداوند به ما ارزانی داشته است، خاطرنشان کرد: همه باید نسبت به مواهب طبیعی اعم ازکوه، جنگل، دریا، معادن و رودخانه‌ها شکرگزار وامانت‌دار باشیم و برای حفظ و حراست از آن برای نسل‌های آینده همه توان و علم خود را هزینه کنیم.

وی با اشاره به کم‌توجهی به ساخت‌وسازهای غیرمجاز در سال‌های اخیر گفت: باید با برنامه‌ریزی، نظارت مستمر و اقدامات پیشگیرانه مانع ساخت‌وساز جدید شد.

رئیس کل دادگستری مازندران ادامه داد: ساخت‌وسازهای غیرمجاز با قاطعیت و بی‌توجه به اینکه متعلق به کدام شخص است تخریب شود و در این زمینه هیچ عذر و بهانه‌ای اعم از نبود امکانات، محکم بودن بنا و نبود بودجه پذیرفته نیست.

حجت الاسلام والمسلمین اکبری افزود: درمواردی صورت جلسات اجرای حکم صحت ندارد. در واقع حکمی اجرا نشده وگزارش خلاف واقع است؛ این موارد جرم است و با جدیت پیگیری می‌شود یا اینکه حکم دارای بخش های مختلفی اعم ازجزای نقدی، قلع‌و‌قمع و اعاده به وضع سابق است و تنها جریمه نقدی وصول می‌شود و مابقی حکم اجرا نمی‌شود که البته با این موارد نیز برخورد می‌کنیم.

وی تصریح کرد: احکام قضایی باید کامل، قاطعانه و در سریع‌ترین زمان اجرا شود تا هزینه ارتکاب جرم و تعرض به اراضی ملی وکشاورزی آنقدر سنگین باشد که دیگر به سراغش نروند.

چهارمین جلسه شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان مازندران به ریاست رئیس کل دادگستری استان و حضور تمامی اعضا برگزار شد. در ابتدای جلسه گزارش‌های نماینده اداره کل ثبت اسناد‌واملاک استان از آخرین وضعیت اجرای کاداستر اراضی استان، رئیس جهاد کشاورزی استان از آخرین وضعیت اجرای رفع تداخلات اراضی و اداره جنگل‌ها و منابع طبیعی کشور طرح پایش ماهواره‌ای معادن استان را مطرح کردند.