آینده شاخص دلار تا پایان ۲۰۲۲

تغییرات ارزش دلار بر بازارهای مختلف اثرات بزرگ دارد و به همین دلیل سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی مورد توجه سرمایه‌گذاران است. به دلیل رشد شدید نرخ‌های تورم در ماه‌های اخیر، بانک‌های مرکزی به ویژه بانک مرکزی آمریکا نرخ‌های بهره را بارها بالا برده‌اند تا از فشارهای تورمی کاسته شود.

از دید تحلیلگران، این اقدام موثر است، اما کاهش نرخ تورم به شکل تدریجی خواهد بود و نیز ریسک رکود در اقتصاد جهان بسیار بالاست. بانک‌های مرکزی باید همزمان با مهار تورم از اقتصاد حمایت کنند در غیراین‌صورت شرایط در آینده بسیار نگران‌کننده خواهد بود. ریسک رکود سبب شده اخیرا عملکرد بورس‌های بزرگ منفی شود. موضوع دیگری که درباره دلار مطرح است نقش و جایگاه آن به عنوان ارز ذخیره بین‌المللی است. در دهه‌های اخیر دلار چنین نقشی داشته و آمریکا همواره از این جایگاه دلار برای اعمال فشار بر کشورهای دیگر استفاده کرده است. در واقع از دلار به عنوان سلاح علیه کشورهای دشمن استفاده شده است.

این پرسش مطرح است که آیا این وضعیت ادامه پیدا خواهد کرد یا آنکه جایگاه دلار تضعیف خواهد شد و شاهد ظهور سیستم‌های پولی چند قطبی خواهیم بود. موضوع دیگر اثرات جنگ روسیه علیه اوکراین بر جایگاه دلار است. در این زمینه نیز سوالات متعددی وجود دارد. برای مثال آیا این جنگ سبب می‌شود افول سلطه دلار تسریع شود یا نه. در مطالب حاضر به چند پرسش درباره افق شاخص دلار، جایگاه این ارز در جهان، تاثیر جنگ اوکراین بر دلار، سیستم‌های پولی آینده و… اشاره شده است.