آیا انتخابات مهندسی شده در اتحادیه زعفران فروشان مشهد در راه است؟/ تایید صلاحید کاندیداهایی که منع قانونی در انتخابات اتحادیه زعفران فروشان مشهد دارند

بر اساس این گزارش، با توجه با این‌ قانون‌ ،سالهاست که شاهد تخلف قانونی در انتخابات اتحادیه ها هستیم  چرا که افرادی با توجه به منع حضورشان در انتخابات ،اما تایید صلاحیت شده و دوباره در هیات مدیره اتحادیه هایشان  حضور می یابند. 

سکان برخی از اتحادیه ها در این سالها در اختیار یک نفر بوده و با استفاده از رانت و ارتباطات با افراد گوناگون توانسته  به ثروت و موقعیت بسیار بالایی  دست پیدا کند و در حال حاضر موضوع بحث این‌گزارش، انتخابات اتحادیه صنفی فروشندگان زعفران مشهد است که قرار است در تاریخ ۱۳شهریور ماه برگزار شود.

بر خلاف قانون،  ۲  نفر از افراد تایید صلاحیت شده برای انتخابات اتحادیه فروشندگان زعفران مشهد  در دو دوره متوالی عضو هیات مدیره صنف فروشندگان زعفران مشهد بوده اند و در دوره جدید طبق قانون دیگر نمی توانند در انتخابات شرکت نمایند، این در حالی است که در کمال تعجب نه تنها این افراد برای شرکت در انتخابات کاندید شده  و ثبت نام کرده اند، بلکه  توسط هیات اجرایی برگزاری انتخابات اتحادیه های صنفی مشهد ،نیز تایید صلاحیت هم شده اند.

تخلف برنامه ریزی شده در انتخابات 

طبق اطلاعیه ای که کمیسیون نظارت بر سازمان های صنفی شهرستان مشهد برای فراخوان برگزاری انتخابات هیئت مدیره و بازرس اتحادیه صنف فروشندگان زعفران مشهد مقدس منتشر کرده است، این انتخابات طبق برنامه ریزی صورت گرفته  قرار است در روز یکشنبه مورخ ۱۴۰۱/۰۶/۱۳ با حضور ۱۵ کاندید برای عضویت در هیات مدیره و ۲ کاندید برای عضویت به عنوان بازرس اتحادیه در ” حسینیه چهارده معصوم چرمه ایهای مقیم مشهد ” برگزار شود.

شائبه تبانی در برگزاری انتخابات از اینجا نشات می گیرد که طبق برنامه قرار است این انتخابات در  حسینیه چرمه ای ها برگزار شود .مکانی که در این این سال ها به مرکز نرخ گذاری بازار زعفران ایران شهرت یافته است، همچنین افراد مختلفی در طی این‌سال ها از اعضای اتحادیه صادر کنندگان  زعفران گرفته تا اعضای شورای ملی زعفران و همینطور  اعضای اتحادیه فروشندگان زعفران مشهد ، عضو روستای چرمه بوده اند.

photo_۲۰۲۲-۰۸-۳۰_۲۰-۱۳-۴۳

آیا انتخابات مهندسی شده در راه است؟

چگونه است که برگزار کنندگان انتخابات بدون عمل به قانون نظام صنفی، کاندیداهایی را برای شرکت در انتخابات، تایید صلاحید می کنند که منع قانونی از حضور در انتخابات دارند؟! 

آیا باز هم پای منافع دلالان و مافیای زعفران در میان است؟

این ها سوالاتی است که پاسخ آن از سوی دادستان محترم مشهد ،مطالبه فعالان صنف زعفران می باشد و البته  رئیس اداره صمت خراسان رضوی نیز  باید به این موضوع ورود کند ‌، افرادی که از ترس اینکه در فردای بعد از انتخابات مورد هجمه دلالان و مافیای بازار  قرار نگیرند ، حاضر با مخالفت علنی با این جریان قدرتمند به هم پیوسته نیستند.

اکنون انتظار می رود ضمن برخورد قضایی با متخلفان ، با برنامه ریزی دقیق در زمان و مکان مناسب، با برگزاری صحیح انتخابات ، در زمانه ای که بدلایل گوناگون ، صنعت زعفران ایران اوضاع خوشایندی ندارد ، با انتخاب افراد اصلح ، شاهد خدمت رسانی شایسته به فعالین این صنف و برطرف کردن مشکلات عدیده آنها باشیم.