آمریکا اولین سفیر خود را در قطب شمال منصوب می‌کند

ودانت پاتل، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که این «سفیر سیار» برای پیشبرد سیاست‌های آمریکا در منطقه قطب شمال مستقر خواهد شد.

آقای پاتل گفته که سفیر جدید آمریکا با هفت کشور دیگر واقع در منطقه قطب شمال -کانادا،‌ دانمارک، ایسلند، نروژ، سوئد، روسیه – و همچنین گروه های بومی و سایرافراد ذینفع در تعامل خواهد بود.

او همچنین گفت که صلح و ثبات در این منطقه برای آمریکا «اهمیت استراتژیک حیاتی» و برای آنتونی بلینکن،‌ وزیر خارجه آمریکا اولویت دارد.

قرار است آقای بلینکن به زودی این سفیر را که انتخابش منوط به تایید سنا است، معرفی کند.

این خبر در حالی از سوی آمریکا اعلام شده که روسیه در حال افزایش حضور خود در نزدیکی منطقه قطب شمال است. چین هم در حال ساخت ایستگاه‌های تحقیقاتی در این منطقه است.

در همین حال ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو در دیدارش از منطقه قطبی کانادا گفت که توانایی‌های روسیه در شمال یک چالش استراتژیک برای این ائتلاف نظامی است.

دبیر کل ناتو گفت که این چالش‌ها شامل بازگشایی «صدها سایت نظامی جدید و قدیمی در قطب شمال»‌ و استفاده روسیه از این منطقه «به عنوان بستری آزمایشی برای پیشرفته ترین سلاح‌ها از جمله موشک‌های مافوق صوت»‌ است.

او همچنین از دستیابی چین به قطب شمال برای کشتیرانی و اکتشاف منابع ابراز نگرانی کرد.

آقای استولتنبرگ افزود: «پکن و مسکو متعهد شده‌اند که اقدامات خود را در قطب شمال تشدید کنند. این بخشی از مشارکت استراتژیک عمیقی است که ارزش‌ها و منافع ما را به چالش می‌کشد.»

دبیر کل ناتو همچنین گفت « تغییرات آب و هوایی باعث می‌شود که قطب شمال اهمیت بیشتری پیدا کند، به این دلیل که ذوب شدن یخ‌ها این منطقه را در دسترس‌تر می‌کند.»

لیزا مورکوفسکی، سناتور جمهوریخواه آلاسکا از انتصاب سفیری برای قطب شمال استقبال کرد.

او گفت که ایالات متحده تنها کشور حاضر در این منطقه بدون نمایندگی دیپلماتیک اختصاصی در سطح سفیر است.

قرار است سفیر جدید جایگزین هماهنگ کننده قطب شمال شود که در حال حاضر، جیم دی هارت است.