آزاد شدن 15 زندانی دانشگاهی با کمک نهاد رهبری و ستاد دیه

 حجت الاسلام مهدی فاطمی پور، معاون سیاسی فرهنگی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاههای سراسر کشور ، با اشاره به جزئیات تفاهم نامه این نهاد با ستاد دیه برای آزادی دانشگاهیان زندانی جرایم غیرعمد اظهار داشت: سال گذشته در تعاملی که با ستاد دیه داشتیم، حدود 18 نفر از دانشگاهیان کشور شناسایی شدند که به دلایل مختلف و جرایم غیرعمد از جمله بدهی در زندان بودند.

وی افزود: طی هماهنگی هایی که صورت گرفت با کمک دو مجموعه توانستیم تقریبا 14 یا 15 نفر از این افراد را از زندان آزاد کنیم.

معاون فرهنگی سیاسی نهاد مقام معظم رهبری ادامه داد: این مسئله مقدمه ای شد برای اینکه تفاهم نامه ای برای همکاری‌های مستمر با ستاد دیه منعقد شود و مواردی که احیانا برای دانشگاهیان، اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه به واسطه جرایم غیرعمد و زندانی شدن آنها پیش می آید را از حبس خارج کنیم.

فاطمی پور افزود: علاوه بر این، از ظرفیت خیرین و دانشگاهیان استفاده شود و برای بقیه محکومین جرایم غیرعمد این اتفاق بیفتد. لذا تفاهم نامه ای آماده شد تا در قالب آن دو مجموعه نهاد رهبری دانشگاهها و ستاد دیه با استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه ها و دانشگاهیان در مواردی از این قبیل، مشارکت هایی را داشته باشند و در آزاد سازی زندانیان سهمی داشته باشیم.

وی خاطر نشان کرد: در کنار این ظرفیت، مجموعه ای از خیریه هایی به عنوان نهال انقلاب را در دانشگاهها داریم که  با آنها نیز صحبت شد تا در این حوزه فعال شوند و کمک جمع آوری کنند. می خواهیم به جایی برسیم که این مراکز خیریه بر اساس میزان کمک هایی که صورت می گیرد، تعدادی از زندانیان جرایم غیرعمد را  آزاد کنند. طبیعتا زندانیانی که دانشگاهی باشند، زیاد نیستند. علاوه بر کمک به زندانیان دانشگاهی می توان از ظرفیت های موجود در آزادسازی  تعدای از زندانیان غیرعمد نیز قدم هایی برداشت.

** اقدامات نهاد رهبری درباره دانشجویان زندانی

فاطمی پور درباره پیگیری های این نهاد در خصوص دانشجویانی که به دلیل به جرایم امنیتی در زندان به سر می برند نیز گفت: این حوزه جزو وظایف ستاد دیه نیست و طبیعتا مربوط به بخش دیگری است.

وی افزود: این دست موارد در مواقعی که لازم باشد در تعاملاتی که نهاد رهبری با خود دستگاه قضایی دارد، پیگیری می شود. بعضا  وساطت و کمک می‌کنیم که  اگر فردی درگیر شده و امکان کمک به او هست از ظرفیت دستگاه قضایی و تعاملات استفاده شود و بتوانیم احتمالا به خروج انها از بازداشت کمک کنیم یا عفوی و تخفیفی صورت پذیرد. این مسئائل به این حوزه مربوط نیست ولی نهاد رهبری دانشگاه ها طبیعتا پیگیری هایی را در این زمینه دارد.

انتهای پیام/