آخرین و جدیدترین وضعیت آمار کرونایی استان اردبیل تا ۱۰ شهریور ۱۴۰۱

علی محمدیان اردی با اشاره به تداوم کاهش مراجعه سرپایی شهروندان با علائم ابتلا به کرونا به مراکز درمانی استان اردبیل، شمار مبتلایان بستری روزانه در این استان طی ۲۴ ساعت گذشته را هشت نفر ذکر کرد.

وی همچنین از ترخیص ۱۱ نفر از مبتلایان بستری کرونا پس از بهبودی نسبی طی شبانه‌روز گذشته خبر داد و افزود: هم‌اکنون هشت بیمار مبتلا به کرونا نیز بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان بستری بوده و در حال طی دوره درمان هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل بیان کرد: شمار فوتی‌های موج جدید کرونا کم است به طوری که طی شبانه روز گذشته با فوت یک نفر دیگر از مبتلایان، مجموع جان‌باختگان شیوع بیماری کووید ۱۹ در این استان در ۲۹ ماه گذشته به رقم ۲ هزار و ۸۲۳ نفر رسید.

وی افزود: هم‌اکنون در زمینه شیوع کرونا شهرستان پارس آباد در وضعیت آبی، شهرستان‌ نیر نارنجی و شهرستان‌های اردبیل، سرعین، کوثر، خلخال، نمین، مشکین شهر، بیله سوار، اصلاندوز، گرمی و انگوت در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

محمدیان اردی با اشاره به تداوم شیوع موج هفتم کرونا در استان اردبیل، به افرادی که بیش از ۶ ماه از دریافت آخرین دُز واکسن کرونا آنها گذشته است، توصیه کرد که جهت تزریق واکسن یادآور به مراکز تزریق واکسن در سطح استان اردبیل مراجعه کنند.

وی با تاکید بر رعایت جدی دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی همه مردم اظهار کرد: شهروندان از عادی انگاری بیماری کووید ۱۹ خودداری کرده و ضمن رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک را فراموش نکنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل گفت: در موج قبلی شیوع کرونا، قابلیت سرایت این ویروس یک به ۱۰ بود در حالی که در سویه جدید، شدت سرایت افزایش یافته و هر فرد مبتلا می‌تواند ۱۸ نفر را درگیر این ویروس کند.

به گفته وی، تست ۳۰ درصد از مراجعان با علائم کرونا مثبت بوده که نشان دهنده شدت شیوع این سویه از کرونا در سطح استان اردبیل است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین با اشاره به گردشگرپذیر بودن این استان، خواستار ایجاد شرایط تهویه در محل‌های تجمع و حضور افراد پرشمار و نیز رعایت فاصله اجتماعی در این همه اماکن عمومی استان شد.