آخرین واکنش آمریکا به احیای برجام/ احساس خطر کنگره از رفع تحریم‌های ایران

این ۵۰ قانونگذار آمریکایی در نامه خود از بایدن خواسته اند که تمام توافق های جانبی در اختیار کنگره قرار گیرد و دولت قبل از ورود به برجام با نهاد قانونگذار درباره بازگشت به توافق مشورت کند. 

در این نامه با تکرار اتهامات بی پایه و اساس علیه جمهوری اسلامی ایران ادعا شده است که آنها درباره چند بند که ممکن است در متن نهایی توافق گنجانده شود نگران هستند.

این نمایندگان کنگره آمریکا خطاب به بایدن ادامه دادند: ما از شما می‌خواهیم قبل از تقدیم متن کامل توافق و تمامی توافقات جانبی به کنگره وارد توافق نشوید.

نمایندگان کنگره آمریکا ادعا کرده اند به دست آوردن حدود یک تریلیون دلار در نتیجه رفع تحریمها در طول یک دهه آینده، از سوی ایران خطر بزرگی علیه آمریکایی ها  در داخل و خارج از مرزهای آمریکا و متحدان واشنگتن خواهد بود.

در این نامه آمده است: ذیل توافق پیشنهادی، روسیه بدون هیچ مکانیسم نظارتی از سوی ایالات متحده یا شرکای اروپایی ناظر غیررسمی پایبندی به برجام  و نگهدارنده اورانیوم غنی‌شده ایران خواهد بود.

این نمایندگان کنگره آمریکا با جنایتکار جنگی خواندن ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفته اند که نباید اجازه دهیم پوتین ضامن توافق هسته‌ای ایران و نگهدارنده اورانیوم غنی شده ایران باشد.