«آجا» برای توسعه همکاری‌ها با ارتش‌های منطقه اراده قوی دارد


«آجا» برای توسعه همکاری‌ها با ارتش‌های منطقه اراده قوی دارد

فرمانده کل ارتش گفت: تعاملات با دیگر کشورها به‌منظور تحقق اهداف اسلام و سربلندی ملت‌ها و ارتش‌های منطقه را مفید می‌دانیم و به همین دلیل برای توسعه این تعاملات، اراده‌ای قوی وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری موج، سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش امروز (یکشنبه) در آئین آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش ضمن تسلیت ایام شهادت امام سجاد (ع)، گفت: به شما دانشجویان آغاز سال تحصیلی جدید را تبریک عرض می‌کنم.

وی با اشاره به اهمیت دوره دانشگاه فرماندهی و ستاد «آجا» در ارتقا سطح کیفی و توان مدیریتی در ارتش، افزود: منطق و تجربه به ما نشان می‌دهد که مدیران و مسئولان ما در ارتش جمهوری اسلامی ایران باید دوره دافوس را دیده باشند به همین دلیل هم، بعد از مدتی به نیروها و سازمان‌ها فرصت دادیم که این تدبیر را عملی کنند. از این به بعد نیز دستور دادیم که کسی که دوره دافوس را نگذرانده باشد بر مناصب مدیریتی و فرماندهی منصوب نشود، مگر آنکه استثنایی وجود داشته و استدلال آنقدر قوی باشد که بتوان این مهم را نقض کرد.

فرمانده کل ارتش تاکید کرد: آینده ارتش و ارتشِ آینده از مسیر این دانشگاه می‌گذرد.

سرلشکر موسوی با اشاره به دانشجویان خارجی دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش، گفت: به شما عزیزان خیر مقدم می‌گوئیم و بسیار خوشحالیم که شما عزیزان در این دانشگاه حضور یافته‌اید و امیدواریم این تعاملات با کشورهای دوست و همسایه روز به روز گسترده‌تر و عمیق‌تر شود. این تعاملات را برای تحقق اهداف مقدس اسلام و سربلندی پرچم الله اکبر و سربلندی ملت‌های منطقه و ارتش‌های منطقه مفید می‌دانیم و برای توسعه و تعمیق آن اراده قوی داریم و این اراده را به کشورهای متبوع شما هم اعلام کرده که در این لحظه نیز بر آن تاکید می‌کنیم.

وی دوره تحصیل در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش را موقعیتی برای تغییر افسران و درجه داران ارتش دانست و گفت: حضور در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش و بهره‌مندی از دانش غنی اساتید بزرگ و توانمند این دانشگاه و استفاده از شرایطی که برای تحصیل در این دانشگاه فراهم شده است می‌تواند موجب تغییر بسیاری در افسران و درجه داران ارتش شود.

فرمانده کل ارتش مهمترین دوره پیش بینی شده در ارتش جمهوری اسلامی ایران را دوره تحصیل در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش دانست و افزود: اگرچه سایر دوره‌ها نیز اهمیت دارد و از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند اما دوره دافوس در حرکت آینده ارتش و نظام و انقلاب تأثیر بسیار دارد و باید با این نگاه به این دوره نگاه کرد و برای ثانیه‌ها و لحظه‌های آن برنامه داشت و از لحظه لحظه آن استفاده کرد.

سرلشکر موسوی ادامه داد: مدیریت در دوران جدید بسیار پیچیده‌تر و سخت‌تر از گذشته شده است، بنابراین در دانشگاه فرماندهی و ستاد و فرماندهی ارتش باید یک آمادگی و ظرفیت فرماندهی در سطوح بالا را فرا بگیرید و در حوزه کاری نیز ما دیگر با یک جنگ نظامی که صرفاً نظامی باشد و پیوسته‌هایی نیز از عملیات روانی داشته باشد مواجه نیستیم، امروز ما با یک جنگ ترکیبی روبرو هستیم که تمام مؤلفه‌های قدرت در آن دخالت دارند آن هم با قواعد و ویژگی‌های خودشان. به عنوان مثال شما شاهد جنگ اقتصادی، جنگ فرهنگ و جنگ رسانه‌ای تو امان هستید، که گاهی همه اینها با هم ترکیب شده و شما یک جنگ رسانه‌ای را با پشتیبانی اقتصادی، فرهنگی و نظامی مشاهد می‌کنید که حداقل یکی از این مولفه‌ها تغییر پیدا می‌کند.

وی تصریح کرد: اگر فرماندهان قدرت تصرف و اشراف نداشته و توانایی مدیریت این مؤلفه‌ها را نداشته باشند، قطعاً در این شرایط جنگ ترکیبی نمی‌توانند موفق باشند بنابراین کار شما بسیار پیچیده‌تر و مشکل تر از کار مدیریت در گذشته است.

فرمانده کل ارتش خطاب به دانشجویان گفت: شما نباید دغدغه اینکه در چه مسئولیت می‌خواهید مشغول باشید را داشته باشید بلکه باید دغدغه شما آماده شدن هرچه بیشتر برای فردا باشد و مطمئن باشید که موارد دیگر درست خواهد شد، شما دانشجویان باید برای نقش آفرینی هرچه بهتر و بیشتر برای اجرای بیانه گام دوم انقلاب اسلامی آماده شده و خود را آماده کنید که افسران و ارتشی آماده و شایسته برای ظهور باشیم.

سرلشکر موسوی به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: فرمانده معظم کل قوا در پاسخ به نامه‌ای از جوانان دغدغه مند ارتش فرمودند؛ انتظار من از شما این نیست که مشکلات را رصد و به فرماندهی کل گزارش دهید، انتظار من از شما ارتشیان این است که بروید خود را برای روزی که من بتوانم به شما تکیه کنم آماده کنید.