«آتش‌نشانی حماسی»؛ چینی‌ها برای فداکاری بی‌نظیر در «چونگ چینگ» اشک ریختند

دمای بسیار بالا و هوای خشک اخیر در چونگ چینگ، خاموش کردن آتش‌سوزی‌های جنگلی را دشوار کرده است، اما از زمان وقوع اولین آتش‌سوزی جنگلی کمتر از 10 روز طول کشید تا حریق به طور کامل خاموش شود. آتش‌نشانان، نیروهای مسلح پلیس و کادر پزشکی خود را به خط مقدم رساندند، آنقدر خسته بودند که استفراغ می‌کردند و نمی‌خواستند استراحت کنند. آنها از فرط خستگی برای لحظه‌ای خوابیدن، روی زمین گرم دراز کشیدند تا کمی استراحت کنند. همین سربازان که محبوب‌ترین افراد در دوران چین معاصر لقب گرفته‌اند، قویترین دیواره ضد آتش را تشکیل داده‌اند.

پس از پایان عملیات آتش‌نشانی، شهر چونگ چینگ جایزه ویژه «تحت تاثیر قرار دادن چونگ چینگ» را به چهار تیم اعزامی از استان‌های دیگر از جمله تیپ آتش نشانی جنگل استان یون نان اعطاء و از آنها به دلیل نترسیدن از مشکلات، پیشروی و مبارزه با آتش تشکر کرد.

روز یکشنبه، آتش‌نشانان جنگلی استان‌های دیگر، چون چینگ را ترک کردند و صحنه خداحافظی شهروندان با سربازان، دوباره چینی‌های بی‌شماری را به هیجان آورد.

عملکرد داوطلبان محلی نیز شگفت انگیز بود. همه اقشار جامعه شرکت کرده بودند: پیک‌های موتوری، صاحبان رستوران‌ها، کهنه سربازان، کارمندان عادی و… . در یک سایت استخدام داوطلب، همه حاضران در تلاش بودند تا دست‌های خود را برای ثبت نام بالا ببرند، آنها به خاطر ترس از عدم انتخاب، یک یک فریاد می‌زدند:

“من عضو حزب هستم!”

“من یک سرباز بودم!”

“من در امدادرسانی زلزله سال2008 شرکت کردم!”

 

از آنجایی که جاده منتهی به محل آتش سوزی بسیار ناهموار و برای خودروها صعب العبور بود، داوطلبان گرمای بیش از 40 درجه و آتش سوزی را تحمل کردند و کپسول های آتش نشانی و سایر لوازم امدادرسانی را در کوله پشتی خود حمل کردند. آنها با تحمل این سختی‌ها ظرف 3 روز و 2 شب به کانون آتش در کوهستان رفتند و برگشتند و به زیباترین «سواران آتش» بدل شدند.

 ممکن است دوستان ایرانی و افغانستانی که شهر چونگ چینگ را می‌شناسند، خیلی کم باشند. این شهر کوهستانی زیبا در جنوب غربی چین واقع شده و در تابستان آنقدر گرم است  که به اولین «چهار کوره» چین معروف است. چونگ چینگ ممکن است به لطافت و وقار پکن، زیبایی و شیکی شانگهای و پیشرفت اقتصادی و فرهنگی جیانگ سو و جه جیانگ نباشد اما شهروندان چونگ چینگ معمولاً احساس آرامش می‌کنند، به نوشیدن چای  و ورق بازی علاقه دارند و آزاد به نظر می‌رسند. همین مردم وقتی واقعاً فاجعه‌ای رخ دهد، می‌توانند در یک لحظه در صحنه حاضر شوند و شور زیاد و انرژی عظیمی را از خود نشان دهند. جمله‌ای از یک فیلم چینی محبوب با نام «راه رفتن روی ماه» برای توصیف روحیه مردم چونگ چینگ کاملاً مناسب است: «همیشه چنین فردی در زندگی وجود دارد، شخصیت عادی و بی اهمیتی دارد، اما در لحظات حساس، او همیشه می‌ایستد و برخلاف نور راه می‌رود.»

در این عملیات اطفای حریق، جوانی به نام «لونگ جی» از سرآمدان داوطلبان محلی در دمای بالای 40 درجه سوار موتورسیکلت فرسوده شد و اولین نفری بود که با وسایلی برای نجات از کوه بالا رفت. او در حین نجات بارها دچار گرمازدگی و استفراغ شد و خواب آلود و خسته بود و به همین دلیل موهای خود را با آب معدنی خیس می‌کرد تا خنک شود و بیدار بماند. موتور سیکلت کهنه او به دلیل استفاده زیاد قراضه شده و پول بنزین را نیز از دیگران قرض گرفت. وقتی کسی از او پرسید که چرا جان خود را برای شرکت در اطفا حریف به خطر انداخته، او به سادگی گفت: چونگ چینگ خانه ماست، ما نمی‌توانیم آن را نادیده بگیریم!

در ماه جاری مردم چونگ چینگ با استقامت، احساسات خانوادگی و کشوری خود را که روی قلبهایشان حک شده به دنیا نشان دادند؛ این در واقع ساده‌ترین و در عین حال عمیق‌ترین احساسات مردم چین محسوب می‌شود. در مواقع بحرانی و اضطراری، همیشه   چینی‌های بیشمار وجود دارند که خودجوش می‌ایستند و بارهای سنگینی را بر دوش می‌کشند و به همین دلیل است که ملت چین توانسته هزاران سال زنده بماند.